8.Hafta Gebelik Dönemi

8. Hafta gebelik döneminde rahminiz artık bir elma büyüklüğüne ulaşmış durumdadır. Rahminiz mesanenin üstüne yatmış bir hal alır.  Embriyo hızla büyümektedir. Bu haftada embriyo bir böğürtlen büyüklüğündedir. Embriyonun kalbi 1 dakikada 150 defa atmaktadır ve embriyonuz artık yavaş yavaş hareket etmeye başlar.

8. Hafta gebelik döneminde; Annedeki değişimler

Artık anne karnı biraz daha belirginleşmiş bir hal alır. Sıkça idrar sorunu yaşamaya başlayacak ve sizi rahatsız eden sivilceler meydana gelecektir.  Tıpkı ergenlik döneminizdeki sivilceleriniz 8. Hafta gebelik döneminde tekrar meydana çıkar. Bu her anne adayında görülmese de çoğu anne adayında görülen bir olaydır.  Çok ender bir olay olmadığı sürece zamanla bu sivilceler kaybolur. Çok ender bir durumda ise gebelik boyunca sivilceler cildinizde kalır.

Göğüslerinizde de bir büyüme görülecektir.  Bunun dışında kan akışı ve doku genişlemesi de artacaktır.

Sık sık adet sancısı gibi sancılarınız olur. Bazı yiyecek ve sert kokulardan iğrenmeye başlar ve aşırı derecede yorgunluk hissi duyarsınız.

Uyumada güçlük çekebilir ve fazlasıyla mide bulantısı yaşayabilirsiniz.  Tabi sık sık kusmalarda olacaktır.  

Midenizde ekşime hisseder ve kabızlık sorunu yaşayabilirsiniz.  Ama şu da bilinir ki çoğu anne adayı 3. Haftadan sonra kendini daha iyi hissetmeye başlar.

Bu konumuzda; 8 hafta gebelik, 8 hafta hamilelik, 8 hafta gebelikte neler olur, 8 hafta hamileyim, hamilelik belirtileri, gebelik belirtileri, hamilelik dönemleri, 8 hafta gebelikte çocukta neler olur, 8 haftalık gebelikte anne, 8 haftalık gebelik çocuk, 8 hafta hamilelikte çocuk, 8 hafta gebelikte çocuk gibi başlıklara yer verdik.

8. hafta gebelik dönemi; Bebekteki değişimler:

Bebeğiniz 8. Hafta gebelik döneminde 14 ila 20 mm arasında olur. Bebekte bulunan küçük kuyruk artık kaybolmaya başlar.

Duyu organları yavaş yavaş belirginleşmeye başlar.  Kol ve bacakları uzamaya başlar fakat ayak ve el parmakları halen biraz perdelidir. 

Organlarındaki değişim ise hızla devam etmektedir.  Akciğeri olgunlaşmaya başlar ve beyni daha da gelişim gösterir.

Bebeğinizin cinsiyetini merak etmeye başlarsınız fakat hala cinsel organları daha oluşmamıştır. 

Hareket etmeye başlar fakat siz bu hareketleri henüz hissedemezsiniz. 

8. Hafta gebelik dönemi için öneriler:

  • Her zaman sağlığımız için yenmesi gereken meyve hamilik sırasında daha sık yemeniz gerekir.  Bu bebeğiniz için gerekli olan temel vitaminlerin yerine de geçer.
  • Folik asit kullanmaya devam ediyorsanız bu haftadan sonra kullanmayı bırakmalısınız.
  • Hamilelik dönemi boyunca zaten alkol ve sigara kullanmanız doğru değildir. Bu bebeğinize zarar verebilir.

25 Şubat 2020 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?