7.Hafta Gebelik Dönemi

7. hafta gebelik döneminde bebeğinizin tahmini boyu, frambuaz kadardır. Bebeğin boyu yaklaşık 31-79 mm. arasındadır. Kilosu ise 0,50 gramdan daha küçüktür. Bebeğiniz zaman içinde oldukça süratli bir şekilde büyüyecektir. 7. hafta gebelik dönemi, bebeğin gelişi açısından oldukça önemli bir dönemdir. Çünkü bu dönemde bebeğinizin yüz özellikleri biçimlenmeye başlar. Eğer bebeğinize fazla yakından bakabiliyor olsaydınız, incecik dudaklarını görmeye başlıyor olurdunuz. Ağzın içinde bebeğinizin küçük dili de şekil bulmaya başlar.

7. hafta gebelik döneminde annede meydana gelen değişimler;

Göğüs ağrıları ve göğüs de duyarlılık görülür. Bu dönemde çok bitkin ve yorgun hissedebilirsiniz. Mide bulantılarınız da artar. 7. Hafta gebelik döneminde hala dışarıdan hamile gibi durmuyor olsanız bile kendinizi gerçek anlamda hamile gibi hissetmeye başlarsınız. Kilo durumunuzda ki değişimden dolayı kıyafetlerinizde sorunlar yaşayabilirsiniz. Hamileliğinizin 7. haftasında yiyecek tercihlerinizle ilgili birkaç şeyin değiştiğiniz fark edeceksiniz. Gebelik ilerledikçe anne adaylarının aşermesi oldukça normaldir. Aşerme vücudunuzun belli besinlere ihtiyaç duyması sonucu oluşan bir durumdur. Bu yüzden meyve ya da sebze aşerirseniz yiyin. Gebelik ilerledikçe vücudunuz normalinden iki kat fazla kan üretir. Bu yüzden baş ağrıları ile karşılaşabilirsiniz. Baş ağrılarınız için doktor önerisinde haplar kullanabilirsiniz.

7. hafta gebelik döneminde bebekte meydana gelen değişimler

7. Hafta gebelik döneminde retina oluşur ve bebeğin gözleri belirginleşir. Bu dönemde bebeğinizin kas ve kemik yapısı gelişmeye başlar. Hatta bebeğinizin vücudu da bu haftada süratli bir biçimde gelişir. Tüm bunların hep bebeğinizin dinlendirilmiş olduğu sıcak yuvasında gerçekleşir.

Bu yazımızda; 7 hafta gebelik, 7 hafta hamilelik, 7 hafta gebelikte neler olur, 7 hafta hamileyim, hamilelik belirtileri, gebelik belirtileri, hamilelik dönemleri, 7 hafta gebelikte çocukta neler olur, 7 haftalık gebelikte anne, 7 haftalık gebelik çocuk, 7 hafta hamilelikte çocuk, 7 hafta gebelikte çocuk gibi konuları ele aldık

7. hafta gebelik dönemi için tavsiyeler

Gebelikte beslenme oldukça önemli bir konudur. Sağlıklı ve kaliteli bir hamilelik dönemi geçirmek, gebeliğe özgü belirtileri yaşamak, ya da az yaşamak, bebeğinizin gerekli olan kiloya ulaşmasını ve dünyaya yeterli besin depolarını oluşturmuş olarak gelmesini sağlamak önemlidir. 7. hafta gebelik döneminde, günlük kalori, alınması gereken protein, sıvı, vitamin ve minerallerin ihtiyacının arttığı dönemdir. Sizde bu dönemde vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılayarak hem kendinize hem de bebeğinize büyük bir iyilik yapmış olacaksınız.

21 Kasım 2019 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?