Hamilelikte Süt Yapan Besinler

Dünyaya yeni gelmiş bir bebeğin, doğduğu andan itibaren, ihtiyacı olan tek şey, beslenmedir. Vücut gelişiminin tamamlanması, yeni katıldığı ortama uyum sağlayabilmesi için, bol bol beslenmesi gerekmektedir. Bu da, doğumdan itibaren, annenin göğsünden doğal yollarla salgılanan, sütle sağlanır. Anne sütü, bebek için, dünyada eşi bulunmaz değerde, besleyici bir gıdadır. Doğumdan sonraki ilk ay ve en az ikinci ayın yarısına kadar, bebeğin, iki saat arayla anne sütü alması önerilmektedir. Daha sonraki aylarda, bu süre, 3 saat ve 4 saat araya kadar artırılır.  Bebeğin, en hızlı gelişme gösterdiği dönem, ilk aylardır. Bu nedenle, bu dönemlerde, sık sık emzirilmesi önemlidir.

Anne Sütünü Artıran Besinler Nelerdir?

Bebeğin sağlıklı beslenmesi için, anne sütünün yeterli ve doyurucu olması gereklidir. Genellikle, doğumdan sonraki ilk lohusalık günlerinde, aile büyükleri, annenin sütünün artması için, çeşitli yöntemler uygular, anneyi sürekli tatlı gıdalarla besleyerek, sütün çoğalmasına yardımcı olurlar. Ancak, daha sonraki günlerde, anne, bebeğiyle baş başa kaldığında, beslenmesine aynı şekilde devam edemezse, sütü azalabilir. Bu nedenle, doğumdan önce, anne adayı, bu konuda bilinçlenmeli, doğumdan sonra, sütünün yeterli olması için, nasıl beslenmesi gerektiği konusunda bir program hazırlamalıdır.

Anne sütünü artıran besinlerden bazıları şunlardır:

_ Bol sıvı alınması: Bol miktarda su içmek, süt, meyve suyu, hoşaf, şekerli su gibi enerji oranı yüksek sıvı gıdalardan bolca tüketmek, anne sütünün artmasına yardımcıdır.

_ Tahin helvası ve pekmez: Annenin, günün her saatinde, atıştırma olarak bu tatlı gıdaları tüketmesi de süt için faydalıdır.

_ Nar suyu: Taze sıkılmış nar suyunun, anne sütünü, önemli miktarda artırdığı görülmektedir.

_ Dereotu: Çiğ olarak ince ince kıyılıp, yoğurtla karıştırılarak yendiğinde, anne sütünün çoğalmasına etkisi büyüktür. _ Anason, rezene ve fesleğen çayları: Bu bitkiler, ayrı ayrı demleneceği gibi, her birinden birer tutam eklenerek de hazırlanabilir. Anne sütünü artırdığı gibi, gaz oluşumunu engellemeye ve sinirleri yatıştırarak rahatlatmaya da yardımcıdır.

16 Aralık 2020 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?