Regl Ağrılarına İyi Gelen Şeyler Kesin Çözüm

Regl ağrısına iyi gelen şeyler, regl ağrısına ne iyi gelir diye birşey arıyorsanız aşağıdaki yazımızı okumalısınız. Regl ağrısından kesin çözüm yazımızda yer almaktadır.

Regl dönemi kadınları özellikle de sancılı geçtiğinde zorlayan bir süreçtir. Öyle ki, regl ağrıları günlük işlerini yapamayacak kadar dahi etkili olabilmektedir. Regl ağrılarınızın sebebi başka bir sağlık probleminden kaynaklı olarak sancılı geçiyorsa mutlaka doktor tedavisi ile çözüm aramalısınız. Ancak doktor muayenesinden sonra regl ağrılarınızın sancılı geçmesinin sebebinin sağlık problemlerinden kaynaklı değil genetik olduğunu öğrendiyseniz evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz basit yöntemler ile regl ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Regl ağrılarına çözüm önerilerinden ana başlıklar halinde bahsedelim.

Regl Ağrısına Ne İyi Gelir

Regl ağrılarına evde uygulanabilecek en etkili yöntem sıcak duştur. Çok sıcak olmamakla birlikte sıcak duş regl ağrıları sebebiyle vücuttaki kasılmaları en aza indirerek rahatlama sağlar. Aynı zamanda ayakların sıcak suya konulması ya da sıcak su torbası ile ısıtılması oldukça etkili olacaktır. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır karın bölgesine direkt olarak sıcak uygulanmamalıdır. Regl ağrılarında kadınların en sık düştüğü hatadır. Ağrının yoğun olduğu bölgeye sıcak uygulamaktadırlar. Karın bölgesine direkt sıcak uygulanması burada oluşabilecek iltihabı tetikleyerek yayılmasına sebep olabilir.

Regl ağrılarını doğru beslenme ile hafifletmek mümkündür. Özellikle regl dönemine karın bölgesinde şişlikler ile giren kadınların dikkat etmesi gereken bir noktadır. Regl döneminden önce tuzun azaltılması gerekir. Regl döneminde ve öncesinde fazla besin tüketilmemesi de fayda sağlar. Bunun yanında magnezyum ve B vitamini bakımından zengin besinler, et, balık, kuru baklagiller, fındık, fıstık, susam, yeşil yapraklı sebzeler gibi birçok besinin tüketilmesi regl ağrılarını hafifletmektedir.

Bu yazımızda Regl ağrılarına kesin çözüm, regl ağrısı nasıl geçer, regl ağrısına evde çözümler, regl ağrısına bitki çayları, regl ağrısına iyi gelen yöntemler gibi kelimeler kullanılmıştır.

Regl Ağrılarına Kesin Çözüm

Regl ağrılarına vücudu rahatlatacak nefes ve kas egzersizleri ve ağrının olduğu bölgeye yapılacak masaj iyi gelmektedir. Bu yöntemler ile vücudun rahatlaması sağlandığı için ağrı kısa sürede hafiflemektedir.

Düzensiz uyku, sigara ve kahve gibi stresi arttıran durumlardan uzak durulması regl ağrılarını hafifleten unsurlardan biridir.

Tüm bunların yanında regl ağrıları için evde kolay bir şekilde yapabileceğiniz ve malzemelerine rahatlıkla ulaşabileceğiniz doğal bitki çayları faydalı yöntemlerdendir. Bunlar; zencefil çayı, papatya çayı, hayıt çayı, nane çayı, melisa çayı, ahududu yaprağı çayı, yabanmersini çayı gibi bitki çaylarıdır. Genel itibariyle bu doğal bitki çayları düzenli tüketildiği takdirde kasılmaları azaltması, vücutta şişkinlik ve ödemi attırması, kas spazmlarını azaltması gibi özellikleri ile regl dönemi ağrılarında fayda sağlamaktadır.

İnsan vücudunda birçok rahatsızlıkta olduğu gibi regl ağrılarında da etkisi büyük olan bitki çaylarını kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli durum ise; çay içerisinde kullanılan bitkinin yan etkilerini iyi araştırarak kullanmanızdır. Aksi halde regl ağrılarından kurtulmak için kullandığınız bitki çayları yan etki olarak başka bir rahatsızlığınızı tetikleyebilir.

20 Kasım 2020 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?