Çocuk Yapma Pozisyonları

Hamile kalma pozisyonları ile gebe kalıp çocuk sahibi olmak çok daha kolay. Gebe kalma pozisyonlarını uygulayarak gebe kalma ihtimalinizi arttırabilirsiniz.

Gebelik, erkekten gelen milyonlarca spermden sadece birinin yumurtalıktan atılan yumurtayı döllemesi ile oluşur. Spermin yumurtaya ulaşabilmesi için vajina kanallarından geçmesi gerekir. Milyonlarca spermden çok azı vajina kanalından geçerek yumurtalığa ulaşır ve bu spermlerden sadece biri yumurtanın içine girmeyi başarır.

Dolayısıyla vajinaya bırakılış pozisyonu spermin daha kolay yol almasını sağlayabilir. Bir örnek ile açıklarsak yokuş aşağı koşmak yokuş yukarı koşmaktan daha kolaydır. Dolayısıyla sağlıklı çiftler seçtikleri cinsel ilişki pozisyonuna göre çocuk sahibi olma şanslarını yükseltebilirler.

Hamile Kalmak İçin Önerilen Sex Pozisyonları

 1. Misyoner Pozisyonu

En eski ve en bilindik cinsel ilişki pozisyonudur. Erkek üstte kadın alttadır. Bu pozisyonda vajina kanalları normale göre daha fazla açılır. Dolayısıyla spermlerin ilerlemesi kolaylaşır. Erkek boşaldıktan sonra penisini hemen çekmemelidir. Bir süre vajinanın içinde beklemesi spermlerin daha hızlı ilerlemesini sağlar.

Ayrıca bu pozisyonda kadının, belinin altına yastık koyarak erkeğin boşalmasını takiben birkaç dakika bu şekilde beklemesi gebelik şansını yükseltir.

 1. Doggy Style (Köpekleme) Pozisyonu

Kadın elleriyle yerden destek alarak dizleri üzerindedir ve erkeğe arkası dönüktür. Bu pozisyonda penis yumurtalığa daha yakındır. Dolayısıyla spermlerin yol mesafesi kısalır. Ayrıca penis G noktasına yaklaştığından partnerlerin aldığı haz da artar. Misyoner pozisyonundaki gibi bu pozisyonda da erkek boşaldıktan sonra bir süre penisi içerde bekletmeli ve kadın hemen ayağı kalkmamalıdır.

 1. Bacaklar Omuzda Pozisyonu

Kadın sırtüstü yatar. Erkek misyonerdeki gibi üsttedir. Kadın bacaklarını yukarı kaldırır. Penisin vajinaya giriş açısı dikleşeceği için spermleri yer çekimi etkisiyle daha çabuk yumurtalıklara ulaşır. Erkek boşaldıktan sonra bir süre penisi içerde bekletmeli ve kadın hemen ayağı kalkmamalıdır.

 1. Kaşık Pozisyonu

Çiftler bu pozisyonda yan yana uzanırlar. Erkek arkadadır. Kadın cenin pozisyonuna geçer. Boşalma anında spermler daha kolay yumurtalığa ulaşırlar. Boşaldıktan sonra penis bir süre vajina içinde bekletilmelidir.

 1. Deniz Kızı Pozisyonu

Kadın yüksek ve düz bir zemindedir. (Bir masa olabilir) Erkek ayakta ve yüzü kadına dönüktür. Erkek kadının kalçalarını kaldırarak kendine çeker. Boşalma anında spermler yer çekimi ve açının etkisiyle daha hızlı yol alırlar. Diğer pozisyonlarda olduğu gibi penis vajinada bir süre bekletilir. Kadın hemen ayağa kalkmamalıdır.

 1. Şezlong Pozisyonu

Erkek dizlerinin üzerindedir. Kadın bacaklarını açarak erkeğin beline dolar. Erkek kadının belinden tutarak dengeyi sağlar. Boşalma anında giriş açısı dikleştiği için spermler daha hızlı ve derine yol alır. Spermlerin aynı hızda yola devam etmesi için çiftlerin bu pozisyonda bir süre beklemesi önerilir.

 1. Şelale Pozisyonu

Erkek yüksekte oturur (bir sandalye veya koltuk). Bu sırada kadın yüzü dönük bir şekilde erkeğin üstüne oturur ve kendini aşağı sarkıtır. Boşalma anında açı ve yer çekimin etkisiyle spermler daha hızlı yol alır. Bir süre bu pozisyonda beklenmesi döllenme ihtimalini arttırır.

 Hamile Kalabilme Pozisyonları için Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Uygun Zaman

Düzenli adet (Düzenli adet döngüsü 28 günde birdir) gören kadınlarda en verimli yumurtlama adet başlangıcından sonraki 14. güne denk gelir. Sapmalar artı 3 gün eksi 3 gün olabilir. Bu dönemde cinsel ilişkiye girildiğinde döllenme ihtimali artar. Erkekte ise sperm kalitesi döllenme için önemlidir. Dolayısıyla erkek için 48 saatte bir ilişkiye girmesi spermde kalite ve dayanıklılığı arttıracaktır. Ayrıca ilk birleşmeden sonraki ikinci ve üçüncü birleşmede sperm kalitesinde azalma olduğu gözlenmiştir.

 1. Stresten Kaçınma

Çağımızda bu pek mümkün olmasa da stresin sperm kalitesini azalttığı son yıllarda yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Ayrıca çiftler üzerindeki çocuk baskısı da cinsel birleşme sırasında döllenme ihtimalini azaltır. Sexten alınan haz ne kadar artarsa sperm dayanıklılığının da o kadar artacağı varsayılmaktadır.

 1. Yeme, içme alışkanlığı

Sigara ve yağlı yiyeceklerin spermleri tembelleştirdiği yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Sağlıklı ve dengeli beslenme sperm ve yumurta kalitesini arttırır döllenmeyi kolaylaştırır. Ayrıca fazla alkol tüketimi de döllenme ihtimalini olumsuz etkiler.

 1. Ön sevişme

Farklı görüşler olmasına rağmen ön sevişmenin yeterli miktarda yapılması çiftlerin bir birlerine olan isteklerini arttıracağı gibi ilişki sırasında vajina kanalının genişlemesini sağlar. Ayrıca stres ve baskıyı azaltacağından sperm kalitesini pozitif yönde etkiler.

Boşalmayı takip eden süre içinde kadının hemen ayağa kalkmaması, duş almaması döllenme ihtimalini arttırır.

Gebelik 15 milyon ile 200 milyon spermden birinin yumurtaya girmesi ise gebe kalmanın yüzde yüz bir formülü olmadığı aşikardır. Sağlıklı çiftlerin yapması gereken düzenli ve uygun koşullarda cinsel ilişkiye girmek, hemen kaygılanmamaktır.

Bu yazımızda; çocuk yapma pozisyonları, hamile kalma pozisyonları, gebe kalma posizyonları, neden hamile kalamıyorum, kolay hamile kalma, nasıl kolay hamile kalırım, çocuk yapmak için en uygun posizyonlar, hamilelik, gebelik, gebelik posizyonları, hamile kalmanın yolları, hamile kalmak, hamile kalmak istiyorum, gebe kalmak istiyorum, gebelik gibi konular ele alınmıştır

Evlilik, hayatınızı birleştirdiğiniz kişi ile bir ömür boyu beraber olmanın yanı sıra birde aile kurmanın temel faktörüdür. Hayatınız evlilik ile şekillenmeye başlamışken belirli bir süre sonra bir çocuk sahibi olup çekirdek bir aile kurmak isteyebilirsiniz.

Çocuk yapmak için nasıl kolay hamile kalırım diye düşünüyorsanız bu yazı dizimizi okuyarak sizlere birkaç ipucu verebiliriz. Bizler ipucu veririz uygulaması size kalmış bir şey.

Çocuk yapmak için hangi koşullarda olmak gerekir

Çocuk yapmak için sık sık yada defalarca cinsel ilişkiye girmek pek bir fayda sağlamaz.  Ayrıca 12 ay boyunca düzenli olarak cinsel ilişkiye girmiş ve herhangi bir sonuç alamadıysanız buradaki yazımız size fayda sağlamayabilir.

Tabi birde yaş faktörü var, eğer 35 yaş ve üzerindeyseniz yine buradaki yazımız size yararlı olmayabilir.

Hamile kalmak için yapılması gerekenler

Aşırı şekilde hergün yada gün içerisinde çok sık cinsel ilişkiye girmenize gerek yoktur. Cinsel ilişkiye haftada 2-3 defa girmeniz yeterlidir. Hergün yada çok sık cinsel ilişkiye girmek erkeğin sperm sayısını ve kalitesini düşüreceği için çok fazla denemenin yararından çok zararı olacaktır.

Kadınlarda yumurtlama dönemi gibi bir dönem söz konusudur. Bu dönem içerisinde cinsel ilişkiye girmeniz hamile kalma olasılığınızı arttırabilir.

Ayrıca hamile kalma olasılığını arttırmak için erkek spermlerini tamamen kadının rahimine boşalmalıdır. Ne kadar sperm boşalırsa hamile kalma olasılığınız yükselir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken diğer bir detay erkek spermlerini içinize boşaldığı vakit sizin en az 10 dk kadar yatarak  spermlerin dışarıya akmasını önlemeniz gerekmektedir.

Hamile kalma pozisyonları yok diye bilinse de yinede spermlerin doğru adrese göndermek için birkaç ipucumuz var. Mesela erkeğin üstte olduğu pozisyonlar genelde tercih edilebilir ve kadın kalçasının altına ince bir yastık ile destekleyerek spermleri doğru şekilde rahime gitmesini sağlayabilir.

Hamile kalmak için yapılmaması gerekenler

Cinsel ilişkinin ardından erkek rahiminize boşaldığında kalkıp vajinanızı yıkamayın. Bu içerideki spermleri çıkarmanıza sebep olabilir.

Herhangi bir kayganlaştırıcı, prezervatif yada sprey gibi bir şey kullanmanız yumurtanın döllenmesini engelleyebilir. Bu sebep ile herhangi bir madde kullanmadan cinsel ilişkiye girmelisiniz.

Sigara yada alkol kullanıyorsanız bir süre bırakmanızda yarar var. Çünkü erkeklerde sperm kalitesini ve sperm sayısını düşürdüğü gibi kadınlarda da yumurtanın döllenmesini engellemektedir. Sağlıklı bir hayat için derhal sigara ve alkolden uzaklaşmanızda fayda var.

Soğan suyu, soğan kürü gibi bir çok yiyecek ve içecek ile hamile kalman kolaylaşır diye duyuyorsanız kesinlikle bunların hiçbir bilimsel açıdan hamileliği kolaylaştırdığı yoktur. Bunlar sadece kulaktan kulağa yayılan saçma bilgilerdir.

Hamilelik pozisyonlarını denerken çiftlerin herhangi bir baskı, heyecan ve stres altında olmamasında fayda vardır. Stres çiftin erken boşalmasına sebep olacağı için buda sperm sayısının daha düşük ve kalitesiz olmasına neden olacaktır.

Neden hamile kalamıyorum

Yukarıdakileri en az 2-3 ay denedim ancak hala hamile kalamadım diye düşünüyorsanız aşağıdaki nedenlerden dolayı hamile kalamıyor olabilirsiniz.

Kullanmış olduğunuz ilaçlar sizin döllenmenizi etkiliyor olabilir. Böyle bir durumda bir doktora başvurmanız gerekebilir. Doktor eğer uygun görürse kullanmış olduğunuz ilacı değiştirebilir yada bir süreliğine kesebilir. Aynı şekilde bu partneriniz içinde geçerlidir.

Hamile kalmanız için en uygun yaş aralığı 20 – 30 yaş arasıdır. Erkeklerde yaş pek önemli olmasada yine de 35 – 40 yaşına kadar sperm kalitesini koruyabilmektedir. Bu yaş aralıklarını aştıysanız yine hamile kalma olasılığınız düşmektedir.

Aşırı şekilde yapılan spor ve egzersizlerde sizin hamile kalmanızı zorlaştırıyor olabilir. Spor faydalıdır ancak aşırı yapılan spor gebeliği engellemektedir.

Çocuk yapma pozisyonları resimli anlatım

31 Mart 2020 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?