Rus Salatası Tarifi

Hanımların öğle saatlerinde ya da akşam yemeklerinde aparetif olarak yapabileceği rus salatası hem kolay yapımı hem de lezzetti ile sıkça tercih edilir. Bu sebepledir ki; soframızda yerini alan rus salatası menülerde ilk akla gelen meze rus salatası olmuştur. Rus salatasının Türkiye’ ye geliş hikayesi 20. Yüzyılın başlarına dayanmaktadır. Bolşevik Devrimi sürecinde Kızıl Ruslar’ dan kaçan Beyaz Ruslar İstanbul’ a sığınmışlardır. Beyaz Rusların ülkemize getirdiği bu meze hızla yayılmıştır.

Rus Salatası’nın hazırlanışı ve tarifine geldiğimizde ise;

Malzemeler:

  • 7 ile 8 adet küçük boy havuç
  • 2 adet orta boy patates
  • 800 grama denk gelen 1 adet konserve bezelye
  • 1,5 ile 2 su bardağı arası yoğurt
  • 3 ile 4 yemek kaşığı mayonez
  • Uygun miktarda tuz

Hazırlanışı: Rus salatasının hazırlanışında ilk yapmanız gereken öncelikle havuçları minik minik küpler halinde doğramaktır. Doğranan havuçlar küçük bir tencere içerisinde kaynayan suyun içine atılarak haşlanır. Aynı şekilde patateslerde minik minik küpler halinde doğranarak küçük bir tencere içerisinde kaynayan suya ilave edilerek haşlanır. Diğer taraftan başka bir kap içerisinde yoğurt ve mayonez çırpılarak kıvama getirilir. Ardından haşlanan patatesler, havuçlar ve konserve bezelye ve bir çay kaşığı kadar tuz ilave edilerek karıştırılır. Farklı bir tat elde etmek adına bir su bardağı kadar mısır da önerimiz olacaktır. Rus salatasının hazırlama aşamasında dikkat etmeniz gereken ise, özellikle patates ve havuçların çok fazla haşlanmamasıdır.

Sofralarınızı lezzeti ve kolay yapımı ile süsleyen Rus salatası yıllardır olduğu gibi ülkemiz yemek kültüründe bir yer edinmiş olması sebebiyle özel günlerde ve misafirlerinizi ağırladığınız öğlen saatlerinde en doğru meze tercihi olmaya devam edecektir.

Afiyet olsun…

6 Ağustos 2019 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?