Evde ayak bakımı nasıl yapılır?

Her gün vücudumuzun bütün yükünü ayaklarımız çeker. Kapalı ayakkabılar içinde, hava almadan geçirilen bir gün. Korkunç değil mi? Hem hijyenimiz hem de sağlığımız açısından, ayak bakımına gereken önemi vermemiz şarttır. Ayrıca el ve ayak güzelliği, kadınların zarafetini ve bakımını yansıtan en önemli unsurlardan biridir.

Günlük temizlik ve bakımın yanı sıra, periyodik süreler içinde, ayak güzelliğini ve bakımını korumak amaçlı, pedikür yaptırmak mümkündür. Ancak çok daha kolay ve ekonomik şekilde, kendi ayak bakımımızı kendimiz yapabiliriz kısaca bir göz atalım. Öncelikle ayak bakımı için haftada iki, üç kez uygulayabileceğimiz ve uygulaması çok basit olan limon ve tuz küründen bahsedelim. Limon oluşabilecek ayak kokularını önlemekte, kalın tuz ise ayaklarımızdaki nem dengesini sağlamakta, oldukça etkilidir.

Ayrıca tuz peeling etkisi yaparak ölü derilerin temizlenmesi için de uygundur. Sıcak su dolu bir kap içinde uygulayacağımız işleme, ayaklarımızı suya sokarak başlayalım. İki üç dakikalık bekleme süresinden sonra, ikiye böldüğümüz limonu iki elimize alarak, sağ ve sol ayağımıza limonu sürmek sureti ile masaj yapalım. Daha sonra iki elimize alacağımız kalın tuz ile bir süre ovma işlemi ile masaj yapalım. Ayaklarımızı duruladıktan sonra, uygun bir nemlendirici krem kullanabiliriz. Bu işlem sayesinde, hem ayaklarımızın pediküre ihtiyaç duyma süresi uzayacak, hem de ayaklarımızı dinlenmiş ve rahatlamış hissedeceğiz.

Ayda bir olarak da, oksijenli suda 10 dakika kadar beklettiğimiz, ayaklarımızı uygun bir topuk törpüsü ile törpülemek ve tırnak bakımı yapmak gerekecektir. Bu işlemden sonra, ayaklarımıza uygulayacağımız bal masajı, ayaklarınızın ihtiyacı olan bakımı sağlayacaktır. Bal masajından sonra, balı ayaklarımızda 10 dakika kadar tutalım ve ılık su ile yıkayarak temizleyelim. Bal masajı yaptığımızda, nemlendirici uygulamak, gerekmez. Sonraki günlerde nemlendirici kullanabilirsiniz.

31 Temmuz 2019 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?