15.Hafta Gebelik Dönemi

15. hafta gebelik dönemine ulaştığınızda artık gebeliğinizi daha iyi fark eder duruma geleceksiniz. Fakat bu durum rahatsız olmanıza neden olmayacak aksine rahat bir dönem içerisinde olacaksınız.

15. Hafta Gebelik dönemi; Annedeki Değişimler

Anne rahmine dokunduğunuzda artık dışarıdan elle hissedebilir durumdadır. Elinizi karnınıza koyduğunuzda top gibi yumuşak bir kitle elinize gelecektir. İşte bu bebeğinizdir. Bu durum tabi ki ilerleyen haftalarda daha da belirginleşecektir. İlk hamileliğinizi yaşıyorsanız bebeğinizin hareketlerini hissetmek için birkaç hafta daha beklemeniz gerekebilir. Bu durumda ilk hamileliği olmayan arkadaşlarınızın bebeklerinin hareketlerini hissetmesi sizleri telaşlandırmasın. 15. Hafta gebelik döneminde uyku problemleri yaşamanız mümkündür. Yorgunluk bacaklarınızda kas ağrıları gibi durumlar yaşatabilir. Ayaklarınızda, ayak bileklerinizde veya ellerinizde ödem dediğimiz şişlikler meydana gelebilir. Bu durum sizi endişelendirmesin ve gebeliğin normal seyri olduğunu bilin. Egzersiz yapmak, ayağınızı ara ara yukarı kaldırmak ve bol bol sıvı almak bu durumu önlemede size yardımcı olacaktır. Göğüsleriniz büyüdüğü ve olgunlaştığı için her zaman kullandığınız sütyenler artık olmayabilir. Daha geniş sütyenler kullanmanız ileride süt oluşumu için sizlere kolaylık sağlar. Damarlarınızın gelişmesi ve vücudunuzdaki kan miktarının iki katına çıkması sonucu küçük çapta geçici burun kanamalarına yol açabilir. Bu haftalardan sonra uyumakta zorlanabilirsiniz. Yatağa sırt üstü ve yüz üstü yatmamız sizi ve bebeği rahatsız edecektir. Bu yüzden yan yatmaya dikkat edin.

15. Hafta Gebelik Dönemi; Bebeğinizdeki Değişimler

15. hafta gebelik döneminde bebeğinizin uzunluğu 9,3-10,3 cm’dir. Ağırlığı ise yaklaşık 60 gram olup, bir elma kadardır. Bebeğiniz bu haftadan itibaren kollarını ve bacaklarını hareket ettirebilecek seviyededir. Siz de minik tekmelemeleri hissedebilirsiniz. Bebeğinizin iç organları ile ilgili olarak duyma duyusu gelişir ve iç kulaktaki kemikler gelişmeye başlar. Bebeğinizin uzaması devam eder ve özellikle bacaklarında uzama görülür. Kemikleri güçlenmeye devam etmekte olan bebeğinizin röntgenini çektirdiğinizde iskeletini görebilirsiniz. Bu haftada bebeğinizin derisi şeffaftır ve derinin altındaki damarlar görünebilir. Bu şeffaflık ilerleyen haftalarda kaybolacak ve deri doğal rengini alacaktır Ayrıca 15.hafta itibari ile bebeğinizin dilinde tat alma yetisi oluşacak ve sinirleri oluşmaya başlayacaktır.

24 Kasım 2020 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?