Güneş Gözlüğü Seçerken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Güneş Gözlüğü, yaz aylarında, güneşin zararlı UV ışınları, bazı cilt problemlerine yol açması yanında, gözlerde de bir takım sağlık sorunları oluşturabilir. Uzun süre, çıplak gözle güneş altında kalmak, zamanla, retinanın zarar görmesine ve katarakt probleminin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Gözleri, güneşin bu zararlı etkilerinden korumak için, güneşli havalarda dışarı çıkarken, mutlaka güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Ancak günümüzde, bu amacın dışında, aksesuar olarak kullanılması tercih edildiğinden, güneş gözlüğü seçiminde, sağlığa uygun olmasından daha çok, trende uygun olmasına dikkat edilmektedir. Bu durum, güneş gözlüğü seçiminde, yanlışlıklara yol açabilir ve göz sağlığına daha çok zarar verebilir.

Yazın göz sağlığını korumanın yanında şıklığını da tamamlamak isteyenler için, güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

_Güneş gözlüğü seçerken, öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta, UV ışınlarının, göze temasını engelleyecek özelliğe sahip olmasıdır. Bu nedenle, güneş gözlüğü satın alırken, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylandığını gösteren sertifikanın olmasına dikkat edilmelidir.

– Güneş gözlüğünün, yüze tam olarak oturması da dikkate alınması gereken bir başka noktadır. Gözlük yüze tam olarak oturmadığında, göz kenarlarında kalan boşluklardan giren UV ışınları, göze zarar verebilir.

-Güneş gözlüğü seçerken, cam rengine de dikkat edilmesi gerekmektedir. En sağlıklı cam rengi, gri ve kahverengi tonlarıdır. Turuncu ve mavi renkli camlar ise, güneş ışınlarından korumak yerine, bu ışınların göze daha çok temas etmesine neden olduğu için, bu renkler tercih edilmemelidir.

-Gözlük camlarının renginin, tek tonda olması da önemli bir diğer noktadır. Camın tamamı aynı renk tonunda olmalı, yarısı açık yarısı koyu olmamalıdır.

-Yetişkinlerin olduğu kadar çocukların da, güneşli havalarda dışarı çıkarken güneş gözlüğü kullanmaları gereklidir. Ayrıca numaralı gözlük ve lens kullananlar da, güneş gözlüğü satın almadan önce, doktorlarına danışmalıdır.

Yüz Şekline Göre Güneş Gözlüğü Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Güneş gözlüğü seçiminde dikkat edilmesi gerekenlerden biri de, yüz şekline uyumlu olmasıdır. Bilindiği gibi, güneş gözlüklerinin yüzlerce farklı modelleri bulunmaktadır. Yüze en uygun model seçildiğinde, gözlük yüze tam olarak oturacak ve yanlardan güneş ışınlarının sızması önlenecektir.

Köşeli yüzler için, yuvarlak çerçeveli güneş gözlükleri, uzun yüzler için ise geniş çerçeveli gözlükler uygundur. Yuvarlak yüz hatlarına sahip kişiler, gözlük seçiminde, köşeli çerçeveleri tercih etmelidir. Oval şeklinde bir yüze sahip olanların ise güneş gözlüğü seçimleri daha kolaydır. Çünkü, bu yüz tipine her model gözlük uygundur.

1 Ağustos 2019 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?