9. Hafta Gebelik Dönemi

9. hafta gebelik dönemindesiniz ve oldukça heyecanlısınız. Merak ettiğiniz birçok şey vardır. Hamilelik gebeler için çok uzun bir süreç gibi görünürken, çok çabuk geçmektedir. Hamilelikte gebe bayanların çoğunun aklı sürekli içinde her gün biraz daha büyüyen bebeğindedir. Onun hareketlerini hissetmeye çalışır.

9. Hafta gebelik dönemi; Annedeki Değişimler:

Rahiminiz bebeğinizin büyümesi ile genişlemeye başlamıştır. Beliniz önceki gibi görünmemekte ve kalınlaşmaktadır. Kan hacminiz öncekine oranla %50 artmıştır. 9. Hafta gebelik döneminde göğüslerinizde ki hassasiyet iyice artmaktadır. Muhtemelen göğüslerinize dokunamaz hale gelmişsinizdir. Mide yanması ve hazımsızlık gibi şikâyetleriniz olacaktır. Ama korkmanıza gerek yoktur. Bunu sebebi artan hamilelik hormonlarıdır. Kendinizi bu dönemde çok yorgun hissedebilirsiniz. Sürekli uyuma ihtiyacı hissedebilirsiniz. 

9. Hafta gebelik dönemi; Bebekteki Değişimler:

9. hafta gebelik döneminde bebeğinizin kolları ve bacakları artık uzamakda ve eller bilekten kıvrılmış bir şekilde, kalbin üzerinde durmaktadır. Bebeğinizin parmakları uzun ve parmak uçları geniştir. Şimdiye kadar açık olan gözlerini, göz kapakları örtmeye başlamıştır. Bebeğinizin dış kulak kepçeleri iyice şekillenmiş ve belirginleşmiştir. Doktor kontrolüne gittiğinizde, bebeğinizin uzuvlarının hareket ettirdiğini görebilirsiniz. Bebeğiniz çok küçük olmasına karşın, bir insan görünümündedir. Fakat bebeğinizin cinsiyeti henüz belli değildir.

9. Hafta gebelik için öneriler:

  • Hamilelik döneminiz boyunca meyve ve sebze tüketimine dikkat etmeniz gerekmektedir.
  • Gebelikte C vitamini oldukça önemlidir. Fetal doku gelişimini ve demir emilimini destekler.
  • Mide yanmalarınız ve hazımsızlıklarınız için asla midenizi tıka basa doldurmayınız. Az yiyiniz, kendinize ara öğünler olmak üzere 6 öğün oluşturunuz.
  • Artan göğüs ağrılarınız için alttan destekleyici sütyenler tercih ediniz.
  • Bu dönemde kendinize fazla vaki ayırın. Vücudunuz bebeğinize ve yeni hormonlara alışmaya çalışırken dinlenmeye ihtiyaç duyacaktır. Bu yüzden düzenli olarak uyuyun.
  • Bu dönemde kokulara karşı oldukça hassas olabilirsiniz. Yemek kokusu, kıyafetlerinizin kokusu ve parfüm kokusu gibi birçok koku sizi rahatsız edebilir. Bunu için kıyafetlerinizi sık yıkamaya ve mutfak pencerenizi açık bırakarak yemek yapmaya çalışın. Hatta yemek konusunda eşinizden destek alırsanız, yiyecek yemek konusunda bu dönemde sıkıntı yaşamamış olacaksınız.

24 Kasım 2020 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?