10.Haftalık Gebelik Dönemi

10. Hafta gebelik döneminde artık bebeğiniz, tamamen insan halini almış olur ve artık embriyo döneminden çıkarak fetus diye adlandıracağımız döneme girmiştir. Aynı zamanda gebeliğin en zor döneminin atlatılacağının da habercisidir. Bu haftadan sonraki dönemlere, fetal dönem denmektedir.

10. Hafta gebelik dönemi; Fetüsteki Değişimler:

Bebeğiniz büyümeye hızla devam etmektedir. Daha önceki haftalarda tam belirgin olmayan el ve ayak eklemleri, daha belirgin bir hal alır. Bebeğinizin hareketlerini henüz tam hissedemezsiniz fakat ultrason ile hareketlerini görebilirsiniz. Bebeğinizdeki kuyruk kısmı düzleşir ve artık görünmez. Bebek nefes alıp verme hareketleri yapmaya başlar. Bunu amniyon suyu yutarak yapmaktadır. Bebeğinizdeki organ gelişimleri bu hafta ile nerdeyse tamamlanmak üzeredir. Bebeğinizdeki dudak ve damak gelişimi ise bu hafta tamamlanmaktadır. Omurga taslağı ise yarı saydam olarak cildinde görülmeye başlar. Alnında geçici bir şişkinlik oluşur bunun nedeni ise beynin gelişmesidir. 10. Hafta gebelik döneminde, bebek eğer erkekse testisleri testosteron üretmeye başlar.

10. Hafta gebelik dönemi; Annedeki Değişimler:

Anne karnı bu haftada yuvarlaklaşmaya başlamış olabilir. Hafif kilo alma, karın ve bel bölgesinde kalınlaşma görülebilir.  Bulantılarınız azalır fakat bulantı kadar sorun yaşayacağınız mide yanması başlar. Kabızlık ve halsizlik sorunu devam eder. Daha çok baş ağrılarınız olur ve daha çabuk sinirlenirsiniz bu da sizin hassaslaştığınızın bir göstergesidir. Sürekli bir keyifsizlik hissetmeye başlarsınız. Göğüsleriniz daha da hassaslaşır. Bu rahatsızlıklardan dolayı göğüslerinizde, bacaklarınızda ve vücudun farklı bölgelerindeki toplardamarlar daha da belirginleşmeye başlar. 10. Hafta gebelik döneminde bazı anne adaylarında farklı rahatsızlıklar ortaya çıkar. Bunların başında diş hastalıkları gelmektedir. Diş etlerinizde şişmeler olabilmektedir.  Bebeğinizin ve kendi dişleriniz için yeterli kadar flor almanız gerekiyor. Bazı anne adaylarının el ve ayakları da şişer.

10. Hafta Gebelik Dönemi İçin Öneriler:

  • Protein ihtiyacınızı yeteri kadar karşılamanız gerekir.
  • Günde en az 6 bardak su içmeniz gerekir.
  • Yediğiniz yemeklerde sıvı yağ kullanmaya dikkat etmelisiniz.
  • Kullandığınız tuz iyotlu olmalıdır.
  • Çay, kahve ve koladan kaçınmalısınız. Bunun yerine bitki çayı içebilirsiniz.
  • Çiğ et, salam, sosis gibi yiyeceklerden uzak durmalısınız.
  • Katkı maddeli besinlerden de uzak durmaya dikkat etmelisiniz.
  • Mevsimlik meyve ve sebzeler tüketmeye çalışmalısınız.

24 Kasım 2020 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?