Ayak Mantarına Ne iyi Gelir?

Ayak mantarına ne iyi gelir diye araştırma yapıyorsanız şuan okuyacağınız sayfa size oldukça bilgi verecek ve yapımı kolay kürler ile ayak mantarından büyük olasılıkla kurtulacaksınız.

Ayak mantarı çok eski zamanlardan bu yada en çok görülen deri hastalıklarının başında gelmektedir. 90’lı yıllarda ayak ve tırnak mantarına iyi gelebilecek herhangi bir tedavi bilgisi pek yoktu. İnsanlar çok çeşitli yöntemler kullanarak bu illet kaşıntıdan kurtulmaya çalışıyordu.

90’larda hiç tedavi yok değildi, eczanelerde satılan mantar krem ve merhemleri ayak mantarının iyileşmesi için değil sadece ayak mantarının çoğalıp etrafına yayılmaması için veriliyordu. Ayrıca özellikle tırnak mantarı alanındaki ilaçlar pek bir işe yaramıyordu çünkü mantar sporları tırnağın alt kısımlarında kaldıklarından dolayı krem ve merhemler oraya nüfuz etmiyor ve orada bulunan mantar sporları hızlıca çoğalmaya, tüm tırnağı sarmaya devam ediyordu. Yani 90’lı yıllarda kullanılan ilaçlar özellikle tırnak mantarı konusunda etkisiz kalıyordu.

Ayak mantarı özellikle ayak parmaklarının aralarında görülen şiddetli bir kaşıntı ile meydana gelen ve kaşındığında da şiddetli bir acı hissi veren oldukça bulaşıcı bir deri hastalığıdır. Bulunduğu bölgede sağlıklı deriyi kaplar ve kepekli bir görüntü meydana gelir. Genelde ilerlemiş bir ayak mantarı cilt üzerinde çatlaklara neden olur. Bu çatlaklarda parmak aralarında çok şiddetli bir acıya sebep olur. Öyle ki bu acılar gün içerisinde yürümenize bile engel olabilmektedir.

Ayak mantarı sadece bunlara sebep olmaz ayak mantarı olan aynı zamanda görecektir ki bir süre sonra ayaklarından mantara bağlı olarak kokular gelmeye başlayacaktır.

Ancak günümüz teknolojisi ilerledikçe ilaç firmaları da bu işin özüne inip gerekli değişimlerde bulunarak tedaviye yönelik oldukça büyük adım attılar.

Ayak mantarına yakalanan kişi eğer önlemini kısa sürede almazsa mantar tüm ayağı sarabileceği gibi büyük bir ihtimal ile diğer ayağa da bulaşarak her iki ayakta da çoğalıp büyümeye devam edecektir. Hatta öyle ki sadece diğer ayağa değil evlerde kullandığınız halıya ve bu halı üzerinden de sevdiğiniz insanlara bulaşma riski çok yüksektir.

Biliyorsunuz ki ayak mantarı nemi, karanlığı ve sıcağı seven bir bakteri türüdür. Özellikle yaz aylarındaki koşullar bu cilt hastalığının en sevdiği koşulları oluşturmaktadır. Duştan sonra iyi kurulanmamış ayaklar nemi sağlar, sonrasında çorapsız giyilen ayakkabılar ve ayaklarında bütün gün bu ayakkabılar içinde olduğunu düşünürsek sıcak, karanlık ve nemli ortamı çok kolay şekilde yaratmış olursunuz. Birkaç günün ardından mantar enfeksiyonu ayaklarda başlamış olur ve önlem alınmadıysa tüm ayağa hatta çevreye de bulaştırmaya başlamış olursunuz.

Mantar enfeksiyonundan bu kadar söz ettikten sonra biraz bu mantar enfeksiyonunu başlıklar halinde tanıyalım. Bu kadar açıklama yazıyoruz çünkü mantar çok kolay bulaşıp etrafa yayıldığı için önlemlerimizi iyice almamız gerek.

Ayak mantarının çeşitleri

Ayaklarınızın alt kısmında yani ayaklarınızın tabanında kızarıklık, kepekli bir görünüm mevcutsa bu ayak mantarıdır. Aynı zamanda tatlı tatlı kaşınıyorsa maalesef artık ayak mantarına yakalanmışsınız.

Ayak parmaklarınız arasında kaşınma hissi varsa, gözle kontrol ettiğinizde ayak parmaklarınızın arası soyulmuşsa yada kızarıklık mevcutsa yine ayak mantarına yakalanmışsınız. Hatta daha önceden kaşımışsanız ayak parmaklarınız arasında çatlaklar meydana gelmiş ve bu çatlaklar acı hissi veriyorsa ayak mantarınız ilerlemiştir.

Ayağınızın herhangi bir bölgesi kaşınıyor, gözle kontrol ettiğinizde kızarıklık ve su toplama gibi yaralar bulunuyorsa yine ayak mantarısınızdır.

Tırnak mantarı dediğimiz ayağınızdaki tırnağın altında başlayıp tüm tırnağı saran bir mantar vardır. Diğer tırnaklarınızdan daha kalın olur ve şekil bozukluğuna sebep olur. Diğer ayak tırnaklarınızdan rengi farklı olur. Eğer önlem alınmazsa tırnağınız bir süre sonra düşebilir.

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir

Zeytin ağaçları kendini mikroorganizmalardan korumak için kendi penisilini üreten bir ağaç türüdür. Türkiye’de de zeytin ağaçları bolca mevcuttur ve zeytin ağaçlarının yapraklarından elde edilen öz mantara iyi gelmektedir.

Avakado çayı da ayak mantarına iyi geldiği bilinmektedir. Demlemiş olduğunuz avakado çayını bir leğen içerisine boşaltın ve ılımasını bekleyin. Sonrasında ayaklarınızı leğenin içerisine sokarak 10-15 dk süre ile bekletin.

1 su bardağı elma sirkesini 4 su bardağı ılık su ile karışıtırıp bir leğen yada kap içerisine boşaltın. Ayaklarınızı bu karışımın içerisine sokun ve bekletin. Sonrasında ayaklarınızı temiz su ile yıkayıp iyice kurulayın.

1 lt su kaynatın ve içerisine 1 tatlı kaşığı tarçın ilave edin. Daha sonra bu suyu bir kap içerisine alarak ılımasını bekleyin. Su ılıdıktan sonra ayağınızı bu suya sokun ve bir süre bekleyin.

7-8 diş sarımsağı bir kap içerisine koyun ve içerisine bir tutam tuz ekleyerek sarımsağı iyice dövün. Sarımsak kap içerisinde lapa kıvamına geldiğinde başka bir kap içerisine alarak üzerine çok fazla olmamak şartı ile alkol ekleyin. Karışımı 3-4 saat dinlendirin ve arada karıştırarak sarımsağın alkole nüfuz etmesini sağlayın. Daha sonra bu tentürü süzgeç yardımı ile başka kap içerisine süzün. Tentürümüz hazır ve aşağıdaki şekilde kullanabilirsiniz.

Ayak Mantarı için Sarımsaklı Tentür’ün Uygulanması

Belirtmek isteriz ki bu tentürü uygulamak için minimum 2-3 saat gerekmektedir.

Ayağınızı öncelikle ılık su ve sabun ile iyi yıkayın.

Tentürü uygulayacağınız ayağınızda ölü deriyi temizleyiniz. Temizleme için temiz bir bez kullanabilirsiniz.

Bir parça pamuğu alıp tentürün içerisine daldırın, ayak mantarının olduğu yere bu pamuğu yerleştirin. Bu işlemi tüm mantarlı bölgelere uygulayın.

3 saat sonrasında pamukları çöpe atabilirsiniz. Pamuklar 3 saatten fazla ayakta durmamalıdır. Pamukları çöpe attıktan sonra beklemeden ayaklar ılık su yardımı ile iyice yıkanır. Bu işlem 2-3 günde 1 defa olacak şekilde tekrarlanabilir ve 15 gün süre ile devam edilebilir.

Ayak Mantarı Hastalığından Korunma

Kişisel temizlik bu deri hastalığından korunmak için oldukça önemlidir. Ancak ortak alanları kullandığımız yerler olduğu için kişisel temizlik mantardan korunmak için yeterli değildir.

  • Ortak alan olarak kullandığımız plaj, havuz, hamam gibi yerlerden sonra ayaklarınızı mutlaka yıkamalısınız
  • Ayaklarda aşırı terleme mevcutsa ayaklar sık sık soğuk su ile yıkanıp iyice kurutulmalıdır.
  • Ailede mantar hastalığına yakalanan kişiler bulunuyorsa kendi eşyalarımızı mutlaka ayırmalıyız.
  • Ayakkabılar mantar için çok elverişli bir ortamdır. Bu sebep ile mutlaka ayakkabılar çorap ile giyilmelidir.
  • Ayakkabılar kullanılmadığı zamanlarda pudralanarak saklanmalıdır.

Eğer bir diyabet rahatsızlığınız varsa mantar çeşitli sorunlara ve enfeksiyonlara da sebep olacağı gibi yaraların iyileşme süresini de uzatır. Bu gibi durumlarda hem doktordan yardım almanız hem de diyabetik ayak bakımınızı iyi yapmanız gerekir.

Ayak Mantarının Tedavisine ne zaman başlanmalıdır?

Ayak mantarının tedavisine teşhis konulduktan hemen sonra başlanmalıdır. Hızlı üreyebildiği için tüm ayağa yayılmadan önce önlem alınıp mantarlı bölgelerin çoğalmasına engel olunmalıdır.

Ayak Mantarı İlaçları

Ayak mantarı için eczanelerden bir çok ilaç alabileceğiniz gibi bu ilaçların hemen hemen etken maddeleri aynıdır. Ancak size yine önemli olanlardan birkaç tanesini söyleyelim.

Ayak mantarı ilaçları krem, tablet olabilmekle birlikte genellikle antifungal içerikli kremler ayak mantarı çok fazla ilerlememiş ise kaşıntı yada yanma hislerine oldukça iyi gelip hızlı şekilde iyileşme sağlar.

Eğer yanma dışında ilerlemiş bir ayak mantarınız varsa yada tırnaklarda meydana gelmiş tırnak altında meydana gelmiş bir mantar söz konusu ise eczacınız büyük ihtimalle tablet önerir. Çünkü krem tırnak ile et arasındaki dokuya temas edemeyecek ve oradaki mantar bakterisine iyi gelemez bu sebep ile tablet ile tedavi söz konusu olacaktır.

Ayak Mantarına İyi Gelen İlaçlar

  1. Travocort yada Travazol

Eczacıların en çok vermiş olduğu krem tipidir. Bu iki kremin de etken maddesi aynıdır ancak üretici firmaları farklı olduğu için siz hangisini tercih ederseniz edin aynı etkiyi gösterir.

  • Terbisil Tablet, Krem ve Sprey

Eğer mantar çok fazla yayılmamış ve çok ilerlememişse öncelikle terbisil krem yada sprey tercih edilebilir ama eğer ki mantar baya ilerlemiş yada tırnak altında mantar bulunuyorsa Terbisil Tablet tercih edilmelidir.

  • Dermo ve Trosyd Krem ile Mantar Tedavisi

Bu kremler aynı zamanda pişik tedavisinde de kullanılan kremlerdir. Exoderil krem ile karıştırıldığında ayak mantarının tedavisinde de oldukça iyi sonuç alınmakta ve mantarlı bölgeyi hızlı şekilde eski haline döndürebilmektedir.

Unutmayın mantar tekrarlayan bir deri hastalığıdır ve her zaman ayak bakımınızı mutlaka günlük olarak yapmalısınız. Her gün düzenli olarak soğuk su ile yıkanan ve iyice kurutulan ayaklar, temiz ve sık sık havalandırılan ayakkabılar, düzenli olarak temiz giyilen çoraplar ayak mantarına tekrar yakalanmanızı büyük ölçüde engeller.

Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle.

18 Kasım 2019 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?