Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak mantarı tedavisi aslında oldukça basit gibi görünse de mantar hastalığı çok çabuk bulaşan ve üreyen bir bakteri olduğu için düzenli olarak uygulamak ve sürekli hijyenik olmak gerekir.

Özellikle geçtiğini düşündüğümüz anda bile bir süre daha devam etmeli ve son bakteri yok olana kadar devam edilmelidir. Mantar hastalığından kurtulduğunuz da bile daha sonradan tekrar üreyebilir ve tekrardan bu hastalığa yakalanma şansınız çok yüksek olabilir.

Ayak mantarı tedavisi için özellikle yeni başlamış veya daha çok fazla yayılmamışsa anti fungal içerikli krem ve merhemler ile tedavi mümkün olabilmektedir. Ayrıca bu kremler ayaktaki kaşınma ve yanma hissine de iyi gelmektedir. Böylelikle hem kaşıntıyı önlersiniz hem de bir an önce tedaviye başlamış olursunuz.

Mantar sporları eğer tırnak altında meydana gelmiş ve çoğalmaya başlamışsa ayak mantarının tedavisi biraz daha zahmetli ve baş etmesi biraz daha güç bir durumdur. Eğer tırnak mantarı olmuşsanız bu durumlarda tablet ilaçlar kullanılmalı ve düzenli olarak yine krem sürülmelidir. Bu tedavi için mutlaka doktorunuza başvurmalı ve gerekli şikayetlerinizi dile getirerek size uygun bir tedavi şekli belirlemesini istemelisiniz. Örneğin çalışan biriyseniz günün öğlen saatlerinde krem tedavisini uygulayamayacağınızı bu gibi durumlarda nasıl bir tedavi süreci izleyeceğinizi doktorunuza belirtmelisiniz.

Aynı zamanda doktorunuz size ne kadar kullanmanız gerektiğini de söyleyecek ve tekrarlaması durumunda tedaviye tekrar başlayıp başlamayacağınızı da sorabilirsiniz.

Unutmadan eğer diyabet yani şeker hastasıysanız ayaklarda oluşan mantarın deride yarıklara neden olduğu için mutlaka doktor tavsiyesi üzerine tedaviye başlamış olmanızda fayda var. Çünkü tablet ilaçlar ağız yoluyla alındığı için sizin kullandığınız ilaçlar ile herhangi bir problem teşkil etmemeli.

Ayak mantarı tedavisi evde uygulanabilen bir tedavidir. Öncelikle tedaviye başlamadan, mantar olup olmadığınızı iyi bilmeniz gerekir. Mantar genellikle karanlık ve nemli olan bölgelerde ortaya çıkan ve hızlıca yayılan bir tür deri hastalığıdır. Eğer tedavi edilmezse ayakta her yeri kaplayabilir ve deride pul pul görünüme neden olur. Aynı zamanda çok fazla kaşınır ve ileri derece bir mantar olmuşsanız parmak aralarında yarıklara sebep olur. Bu yarıklar da yanma hissi yapar ve o kadar acı verici olur ki bazen yürümekte bile zorlanabilirsiniz.

Ayak mantarında erken tedavi önemlidir?

Erken tedavi her hastalıkta olduğu gibi ayak mantarı hastalığında da oldukça önemlidir. Hızlı üreyen ve her yeri kaplayan bir yapıya sahip olduğu için henüz çok ilerlememişken tedavi edilmesinde fayda vardır.

Erken tedaviye müdahalede geç kalınırsa mantar tırnaklara sıçrayabilir ve tırnak mantarı tedavisi daha yavaş ilerlemektedir.

Eğer yine geç kalınırsa ayaktaki tırnakların düşmesine neden olabilir veya tırnaklarda şekil ve görüntü bozuklukları meydana gelebilir.

Tedavi süresi ne kadardır?

Mantarın ne kadar bölgeye yayıldığına ve bu bölgelerde mantarın sebep olduğu tahrişe göre bu süre değişebilir. Örneğin mantar sadece bir ayak parmağınızın arasındaysa ve sadece kaşınıyorsa çok kısa sürede yaklaşık 2-3 gün içerisinde mantarın tedavisi mümkün olabilir.

Ancak mantar ayak parmağınızın arasında yarıklara neden olmuşsa bu sefer bu süre 5-6 güne uzayabilir.

Ayak mantarı tedavisi sonrası ne yapmalısınız

Ayak mantarının tedavisi sonrasında mutlaka ayak temizliğine özen göstermeye devam etmelisiniz. Özellikle mantar hastalığına yakalandıktan sonra kullanmış olduğunuz çoraplarınızı atabilir yada çamaşır makinasında yoğun olacak şekilde yıkayarak çorap içerisinde bulunan mantar sporlarının yok olmasını sağlamalısınız.

Ayakkabı hijyenini sürekli sağlamalısınız. Sık sık ayakkabılarınızı havalandırıp kullanmadığınız ayakkabılarınızı pudralayıp o şekilde rafa kaldırmalısınız. Ayakkabılar mantar oluşumu için en elverişli yerlerden bir tanesidir.

Ortak kullanım alanlarının temizliğine de dikkat etmelisiniz. Sizden yada bulunduğunuz yerde daha önce mantar hastalığı olan biri varsa bu bölgelerde de çok sık mantar sporları bulunur. Banyo, tuvalet gibi alanlar sık sık güçlü deterjanlar yardımı ile temizlenmelidir.

Aile içerisinde mantar hastalığına başka bir kişi varsa mutlaka salon içerisinde çorap ile dolaşmasına özen göstermelidir. Çünkü mantar sporlarının en sevdiği alanlar arasında salonda kullanmış olduğunuz halılardır. Halılarda sık sık süpürülmelidir ancak süpürmek mantar sporlarını tamamen yok etmeyecektir.

Kişisel eşyalar mutlaka ayırılmalıdır. Kişisel eşyalarınızı ev yada bulunduğunuz ortak noktalardan ayırarak sizin başkalarına yada başkalarının size bulaştırabileceği bir çok hastalığı önleyecektir. Bu kişisel eşyalar neler olabilir; günlük kıyafetleriniz, havlularınız, tırnak makasınız vs..

18 Kasım 2019 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?