Emzirme Dönemi

Emzirme dönemi nedir, Anne sütünün önemi, Emzirirken çok acıkmak ve kan şekerinizin düşmesi normal mi tüm bu sorularınızın yanıtını bu yazımızda bulabilirsiniz. Emzirme hakkında tüm detaylar bu yazımızda

Dünyaya yeni gelmiş bir bebek, sadece emme refleksine sahiptir. Bu, onun, dünyadaki ilk zamanlarında, sadece beslenmeye ihtiyacı olduğunun bir işaretidir. Bu ihtiyacı da, dokuz ay boyunca karnında korunup geliştiği ve dünyaya geldiğinde de, hiç yabancılık çekmediği annesi tarafından karşılanacaktır. Fizyolojik olarak, doğumdan itibaren, annenin göğsü, süt salgılamaya başlar. Anne sütü, dünyada henüz benzeri üretilememiş mucizevi bir besindir. İlk altı ay boyunca, bebeğe, sadece anne sütü verilmesi, onun tüm besin ihtiyaçlarını karşılamak bakımından yeterlidir. Altıncı aydan sonra, yavaş yavaş ek besinlere geçilmeye başlansa da, uzmanlar, bu dönemde de, anne sütüne hiç olmazsa geceleri devam edilmesinin gerekli olduğunu vurgulamaktadır.

Emzirme Döneminde Anne Nelere Dikkat Etmelidir?

Emzirme dönemi, annenin, hem bedensel hem de ruhsal yönden sağlıklı olması gereken bir dönemdir. Çünkü, anne sütünün kalitesi, doyurucu olması ve yeterli olması, annenin sağlıklı beslenmesine, aynı zamanda, ruhsal durumunun düzgün olmasına bağlıdır. Bu dönemde yaşanacak, üzüntü, stres, moral bozukluğu gibi durumlar, annenin sütünün azalmasına, hatta kesilmesine neden olabilir.

Emzirme döneminde, dikkat edilecek hususlardan biri de, sigara ve bilinçsiz ilaç kullanımıdır. Sigarada bulunan nikotin maddesinin, anne sütünü azalttığı, yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkarılmış bir gerçektir. Aynı zamanda, bu zararlı maddeler, süt yoluyla bebeğe de geçeceği için, bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Sigara kullanan anne, mümkünse, bu alışkanlığından vazgeçmeli ya da en aza indirmelidir. İlaç kullanımı da, aynen sigarada olduğu gibi, içeriğinde bulunan zararlı maddelerin, bebeği etkilemesi bakımından doğru değildir. Ancak, annenin ilaç kullanması mutlaka gerekiyorsa, emzirme döneminde olduğunu doktora bildirmeli ve bu durum göz önünde bulundurularak uygun ilaç kullanılmalıdır.

Emzirirken Çok Acıkıyorum

Hem anne sütünün kalitesi bakımından, hem de annenin emzirmeyle kaybettiği besin değerlerini tekrar kazanması açısından, emziren annenin, kalsiyum, protein ve vitamin ağırlıklı gıdalarla beslenmesi gereklidir. Süt, yoğurt, peynir ve yumurta, kalsiyum bakımından zengin gıdalardır. Beyaz et ve kırmızı et, kuru baklagiller protein bakımından, yeşil yapraklı sebzeler, domates, yeşil biber, marul, portakal, mandalina ve mevsimine göre diğer taze meyveler, vitaminler bakımından zengin besinlerdir. Emziren anne, her gün düzenli olarak, bu besinlerden yeterli miktarlarda yemeli, öğün aralarında, meyve suyu, hoşaf, taze ya da kuru meyve gibi sağlıklı ürünlerle, besin takviyesi yapmalıdır.

Emzirirken çok acıkıyorum, Emzirirken kan şekerim düşüyor, Emzirirken çok acıkmak, Emzirmenin önemi, Anne sütünün önemi, Anne sütü, Anne sütü neden önemlidir

Anne sütünün yeterli olması için, sık sık emzirme çok önemlidir. Bebek ne kadar sık emerse, süt salgı bezleri o kadar iyi çalışacaktır. Bu nedenle, sütü az olan anneler, bebeğin doymadığını düşünüp biberonla beslemeye kesinlikle kalkışmamalıdır. Bunun yerine, bol su ve süt, pekmez, tahin helvası, hoşaf ve taze sıkılmış meyve suları tüketmeye ağırlık vererek sütünün çoğalmasına çalışmalıdır.

8 Aralık 2020 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?