Dış Gebelik Nedir

Dış Gebelik olduğunuzu nasıl anlarsınız, Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir ve Dış Gebelik Tedavisi Nasıl Yapılır bu yazımızda sorularınızı cevaplıyoruz. Dış Gebelik Hakkında bilmek istediğiniz herşey yazımızda yer alıyor sağlıklı günler dileriz

Döllenmiş olan yumurtanın rahmin dışında bir yere yerleşerek büyümesine dış döllenme ya da dış gebelik adı verilmektedir. Hamileliklerin yaklaşık olarak %1 inde gözlemlenen dış gebelik, ilk 3 ayda meydana gelen anne adayı ölümlerinin en sık karşılaşılan sebeplerinden biridir. Döllenmesini tamamlayan yumurta, belirli bazı sebeplerden dolayı tüplerden rahim boşluğuna geçişini tam olarak gerçekleştiremez. Buda dış gebelik durumunu meydana getirir.

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Dış gebelik normal bir hamilelik belirtilerinden neredeyse hepsini gösterir.

  • Adet gecikmesi
  • Pozitif çıkan hamilelik testleri
  • Kusma
  • Mide bulantısı
  • Göğüslerde oluşan hassasiyet

Bu belirtilerin hepsi normal bir hamilelik ile aynıdır. Buda kendinizi hamile hissetmenize neden olur.  Fakat dış gebelikte bir süre sonra tüpe yerleşmiş olan hamilelik durumu büyümeye ve yayılmaya başlar. Buda tüplerin gerilmesi nedeniyle büyüme başlayan bölgede yırtılmalara sebep olur. Yırtılmalar sonucunda kanamanız oluşabilir. Eğer kanama erken fark edilemezse anne iç kanama sebebiyle ölebilir. Sadece bu sebepten dolayı bile dış gebeliğin fark edilmesi oldukça önemlidir.

Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır, Dış Gebelikmi Geçiriyorum, Dış Gebelik Olduğumu Nasıl Anlarım, Dış Gebelik, Dış Gebelik Tedavisi Varmı, Dış Gebelik Tedavisi Olabilirmiyim, Dış Gebelik Testte Çıkar mı, Dış Gebelik Nasıl Oluşur, Dış Gebelik Belirtileri, Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir

Dış Gebelik Neden Oluşur?

  • Anne adayının bedeninde ki tüplerin kısmi olarak tıkalı olması ya da az hareket edebilmesi dış gebelik ile karşı karşıya kalmanız için yeterli bir sebeptir.
  • Önceden geçirmiş olduğunuz enfeksiyonlar dokularınızda yıpranmışlık oluşturur ve buda bu duruma zemin hazırlar.
  • Tüplerin yapışık olma durumu tüpün içinde olursa iç kanalı tıkar, dışında olursa da tüpün kendi yapısını değiştirir.
  • Tüpler olması gerekenden fazla tıkalıysa kısırlık durumu meydana gelecektir. Fakat kısmi bir tıkanıklıksa dış gebelik olasılığınız oldukça yüksek demektir.
  • Apandisit ameliyatları tüplerinizin tıkanmasına yol açabilir. Bu ameliyatı geçirdiyseniz risk grubuna dahil olabilirsiniz.

Dış Gebelik Nasıl Tedavi Edilir?

Dış gebeliğin anlaşılması bir yırtılma sonucunda olduysa bu bir iç kanama olduğunun göstergesidir ve kesinlikle acilen ameliyat olunmalıdır. Ameliyat sırasında açık cerrahi işlemi ile dış gebelik oluştuğu yerden alınarak temizlenmektedir. Eğer çok zararlı değilse tüp kurtarılabilir fakat bazı durumlarda dış gebeliğin gelişmeye başladığı tüpün alınması da gerekebilir.

Eğer durum, yırtılma henüz gerçekleşmeden fark edildiyse hastanın ameliyat edilmesine gerek yoktur. Fakat kesinlikte gözlem altında tutulmalıdır. Dış gebeliklerin bazılarında hamilelik ürünü tüpü yırtma aşamasına gelip kanamaya sebebiyet vermeden önce canlılık özelliğini yitirebilir. Böyle bir durum karşısında vücut bir kanama yardımıyla kendi kendini temizleyebilmektedir.

8 Aralık 2020 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?