Öksürüğe ne iyi gelir?

Özellikle mevsim geçişlerinde ve soğuk kış aylarında gribal enfeksiyonlara yakalanma oranları oldukça yüksek olmaktadır. Böyle zamanlarda öksürüğe ne iyi gelir ve evde neler yapabilirsiniz bunları sizlere açıklamaya çalışacağız.

Öncelikle öksürüğün ne tür bir öksürük olduğunu bilmemizde fayda vardır. Kuru öksürük mü, balgamlı öksürük mü ya da boğmaca öksürük diye tabir ettiğimiz bir öksürük mü?

Çocukların bünyesi daha hassas olduğu için genelde gribal enfeksiyonlara yada üst solunum yolları enfeksiyonuna yakalanması daha fazla olabilmektedir. Özellikle 4 yaşından küçük çocuklar için reçetesiz satılan ilaçlardan uzak durulması gerekir.

Eğer öksürüğünüz 1 haftadan uzun sürmüşse mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna görünmeniz gerekebilir. Ayrıca öksürürken ağzınızdan kan geliyorsa veya yüzünüzün rengi değişiyor göğsünüzde ağrı hissediyorsanız ya da yüksek ateş söz konusuysa derhal bir sağlık kuruluşuna gidip şikayetlerinizi söylemeniz gerekebilir.

Evde Öksürüğe İyi Gelecek Yöntemler

Bal Öksürüğü Keser

1 yaşından büyük ve alerjisi olmayan kişiler için bal doğal bir öksürük kesicidir. Boğazdaki iltihabı yumuşatır. 2 ile 5 yaş arasındaki çocuklarda yarım tatlı kaşığı 5 ile 12 yaş arasındaki çocuklarda 1 tatlı kaşığı ve 12 yaşından büyük çocuklarda 2 tatlı kaşığı bal uyumadan önce verilerek öksürüğün kesilmesine yardımcı olur.

Limon ve Bal Karışımı

Limonun faydalarını bilmeyen yoktur. Öksürük için günde 3 defa bir bardak ılık suya 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı limon suyunu karıştırıp içilir. Bu karışım boğazlardaki iltihabı yumuşattığı gibi vücut direncine de iyi gelir ve iyileşmenize yardımcı olur.

Zencefil Karışımı

Son zamanlarda çeşitli yemeklerin içerisine giren ve adını çok sık duymaya başladığımız zencefil doğal bir öksürük kesici besinlerden bir tanesidir. Zencefil öksürüğü direk olarak kesmez ancak yapacağınız bu karışım ile öksürüğü kesmeniz mümkün. Yarım çay kaşığı toz kırmızı biber, yarım çay kaşığı toz zencefil, 1 çorba kaşığı bal ve 1 çorba kaşığı elma sirkesini 2 çorba kaşığı ılık su ile karıştırınız. Daha sonrasından 1 tatlı kaşığı miktarında öksüren kişiye içiriniz. Bunu birkaç gün boyunca deneyiniz öksürüğün yavaş yavaş kesildiğini göreceksiniz.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi güçlü ve doğal bir mikrop öldürücü olarak bilinir. Ayrıca öksürüğe de oldukça iyi gelir. 1 bardak ılık su içerisine 1 tatlı kaşığı sirke ve bal ekleyip karıştırın. Daha sonra bu karışımı birkaç gün boyunca deneyin. Öksürüğün hızlı bir şekilde geçtiğini göreceksiniz.

Buhar banyosu yeni yeni yürümeye başlamış çocuklar için oldukça etkili bir yöntemdir. Özellikle gece çocuğunuzu yatırmadan önce banyoda sıcak suyu belirli bir süre açık tutun sonradan suyu ılık seviyeye getirin ve bebeğinizi bu ılık suyun içerisinde 10 – 15 dk boyunca yıkayın. Bebeğinizin bu şekilde boğazı yumuşayacak ve güzel bir uyku çekecektir.

Dikkat etmeniz gereken aşırı derecede buharlı olmaması ve banyoda 15 dk dan fazla kalmamanız gerekir.

Tavuk Çorbası

Sıcak çorbaların hastalıkta iyi geldiği bilinen bir gerçektir. Aynı zamanda bu çorbalar arasında en çok tavuk çorbası, tarhana çorbası, yoğurt çorbası gibi çorbalar tercih edilir. Bu çorbalar hepsi iyi gelse de son yapılan araştırmalara göre tavuk çorbasının boğazları yumuşatıp iltihap sökücü olduğu ortaya çıkmıştır.

Yeşil Soğan

Yeşil soğanı sıkarak 1 tatlı kaşığı yeşil soğan suyunu yarım tatlı kaşığı bal ile karıştırarak 3-4 saat gibi bir süre bekletiyoruz. Daha sonra bu karışımı öksüren kişinin içmesini sağlayarak hem öksürüğünün hem de varsa nezlenin yavaş yavaş geçtiğini göreceksiniz.

Bitkisel Şurup

Evde yapacağınız bitkisel şurup ile öksürüğünüzü kesmeniz mümkün.

1 çorba kaşığı tarçın

Çeyrek fincan zencefil

Çeyrek fincan papatya

Çeyrek fincan hatmi kökü

1 litre içme suyu içerisine ekleyip su yarıya inene kadar kaynatın. Kaynama işlemi bittikten sonra suyu süzün ve su ılıdığında içerisine bal ve limon suyu ekleyin.

Bu karışım soğuduktan 3-4 gün içerisinde içmeye başlayabilirsiniz. Buzdolabında 2 ay süre ile saklayabilirsiniz. Çocuklarda kullanım için 1 tatlı kaşığıdır.

Yukarıdaki yöntemler ile sizlere öksürük konusunda yardımcı olmaya çalıştık eğer sizlerin de bildiği ve bizlerin yazmamış olduğumuz yöntemler mevcutsa bizlerle paylaşırsanız yazımızın altında yayınlayarak herkesin faydalanmasını sağlayabiliriz.

5 Ağustos 2019 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?