Saç Dökülmesini Önleme Yöntemleri

Saç dökülmesi özellikle bayların en büyük sorunudur. Yapılan araştırmalara göre erkeklerin %85’i 50 yaşına geldiklerinde saç dökülme sorunu ile karşı karşıya kalmaktalar. Kadınlarda ise bu sorun daha az olmakla birlikte son yıllarda artış gösteren bir sorun halini almıştır. Saç dökülmesinin sebeplerinde en belirgin durum genetik faktörler iken, yetersiz ya da dengesiz beslenme, bazı hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçların yan etkileri, enfeksiyonlar, saç boyası gibi kimyasal saç ürünleri, sıkıntılı ve stresli hayatta saç dökülmesine sebep olan faktörler olarak karşımıza çıkartmaktadır.

Peki saç dökülmesini önlemek için neler yapmalıyız? Bunlardan bahsedelim.

  • Saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya iseniz, öncelikle bunun bir sağlık sorunu olduğunu unutmadan profesyonel bir tedavi olmanız gerekliliğini ön planda tutmalısınız. Bu sebeple mutlaka bir dermatolağa başvurun. Özellikle genetik, yetersiz beslenme ya da tedavi için kullanılan ilaçların yan etkisi olarak oluşan saç dökülmesinde kesin çözümdür.
  • Saç boyası, jole, köpük, sprey gibi kimyasal saç ürünleri kullanıyorsanız mutlaka saçlarınızın hijyenik bakımınıza dikkat etmelisiniz. Kimyasal ürünleri uyguladığınızda saçınızı yıkamadan kesinlikle yatmamalısınız. Ancak dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da, saçlarınızı çok sık yıkamamak olmalı. Genel kanı ile bilinenin aksine çok sık saç yıkamanın saç derisine zararı bulunmaktadır. Öyle ki, bu durum saç dökülmesine de sebep olabilmektedir.
  • Saç dökülmesini önlemek için sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz. Bu bağlamda tavsiye edebileceğimiz en etkili yöntem sık balık tüketmektir. Zengin protein ve mineral kaynağı olan balık, aynı zamanda omega 3 ve D vitamini kaynağı olması itibariyle saç dökülmesini önlemek için tüketilmelidir. Bunun yanında uzun saatler aç kalmadan atıştırmalıklar ve daha çok protein tüketmekte saç dökülmesini önlemek adına yapılabilecekler arasındadır.
  • B vitamini eksikliğini tamamlamalısınız. Saç dökülmesini engelleyen ve saç uzamasına fayda sağlaması  ile B vitamini eksikliği çekiyorsanız takviye etmelisiniz.
  • Stresten uzak durun. Saç dökülmesinin sık rastlanan sebeplerden biri stres ve sıkıntılı durumlardır. Özellikle kronik stresten uzak durmanız ya da çözüme ulaştırmanız saç dökülmesini önlemede fayda sağlar.
  • Saçlarınıza özen göstererek taramakta saç dökülmesini önleyebilmektedir. Bu sebeple saçınızı dipten uca nazik bir şekilde taramalısınız.
  • Sağlıklı yaşam için spor ve egzersizler saç dökülmesini önlemek için önemlidir.
  • Sağlıklı yaşam ve saç dökülmesini önlemekte fayda sağlar, ihmal etmeyin. Saç dökülmesi hayatın bazı dönemlerinde can sıkıcı bir hal alarak karşımıza çıkabilir. Önemli olan bu sorunu önlemek ya da çözüm bulmak adına yapılabilecek doğru yöntemler üzerinden ilerleyebilmektir.

2 Ağustos 2019 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?