19.Hafta Gebelik Dönemi

19. Haftaya ulaşan anne adayları artık içinde kıpırdayan bir şey olduğunu fark eder.  Neredeyse tüm anne adayları bebeğinin ilk hareketlerini kelebek çırpınışı şeklinde tanımlar. On dokuzuncu hafta gebelik döneminde artık annede ve çocukta bazı hormonal değişiklikler görülmektedir.

On dokuzuncu hafta gebelik dönemi; sizde yaşanan değişimler;

 Anne adayında meydana gelen değişimler şunlardır: Karnın büyümesinden dolayı göbek çukuru düzleşir, uterusun öne doğru büyümesi bel ağrılarına sebep olur, nefes almak güçleşir, rahmin büyümesi kasılmalara sebep olur. Bunların yanı sıra annede görülen en önemli değişikliklerden biri de memedeki kahverengimsi renkte olan alanın büyümesidir. Gebelik maskesi (closma) adı verilen daha çok yüzde görülen, lekeler oluşmaya başlar. Bu lekeler,  geçici olmakla beraber, lekenin geçme süresi doğumdan sonraki dönemleri kapsamaktadır.  On dokuzuncu hafta gebelik döneminde cildin bazı bölgelerinde çatlaklardan dolayı kaşıntılar başlar. Özel kozmetik kremler kullanarak cildin kuruması ve kaşınması engellenebilir.

On dokuzuncu hafta gebelik dönemi; bebekteki değişimler;

Bebekte de en az annedeki kadar değişim meydana gelmektedir. On dokuzuncu hafta gebelik döneminde bebeğin baş- popo uzunluğu 14-15 cm, ağırlığı 250-270 gr civarındadır. Kolları ve bacakları birbiri ile orantılıdır. Plasenta büyümeye devam eder ve bebeğin beslenmesini sağlar. Üreme organları hızla gelişir. Erkek bebeklerde testis, kız bebeklerinde rahim net bir şekilde görülür. Sinir uçları tamamen gelişmiştir ve böbrekleri artık idrar üretmektedir. 19. Haftada fetus (bebeğin 3. aydan doğum sürecine kadar olan evresi) dış dünyadan gelen sesleri algılamaya başlar. Yani bebek anne rahmindeyken sesleri yavaş  yavaş seçmeye başlar. Anne adayları artık bebeklerinin el, ayak, parmak emme hareketlerini ultrasonda görebilirler. Fetus, ellerini ve ayaklarını oynatabiliyor ve doğru pozisyonda duruyorsa bebeğin cinsiyeti söylenir. Fetusun cildinde de değişmeler yaşanır. Bebek bu haftada, uykusunda rüya görmeye başlar. Fetusun gelişimi bu haftada devam etse de hızı yavaşlar.

On dokuzuncu hafta gebelik dönemi için öneriler;

  • Bu haftalarda anne adayı sık aralıklarla doktora giderek doktorun tavsiye ettiği vitamin takviyelerine başlamalıdır.
  • Beslenme konusunda çok dikkatli olunmalı süt ürünleri bolca tüketilmelidir.

24 Kasım 2020 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?