18.Hafta Gebelik Dönemi

18. hafta gebelik dönemi; Bebek açısından;

18. hafta gebelik dönemi bebek hareketlerinin fark edildiği haftadır. Bebek, hareket etmeye hazırlanır. Bebeğin 14 santim boyunda 125 gram ağırlığında, olması rahmin içinde döndüğünü, yumruk attığını hissetmemiz için yeterli büyüklüktür. Bu haftada sırt ağrılarının olmasının nedeni; küçük olan rahim bedenin ağırlık merkezini kaydırıp alt sırtı ileriye itmesidir. Eklem yerleri gevşeyen kaslarımızda ağrılar meydana gelir. Bebeğin hareketinin hissedildiği dönem olan 18. Hafta gebelik döneminde eğer hareket hissedilmezse endişelenilmemelidir. Çünkü bu hareket için birkaç hafta daha vardır. Bebekler 18.haftada el ve ayaklarını açıp kapatırlar. İlk mekonyum adı verilen dışkısı oluşur. Erkek bebekte bu dönemde prostat gelişimi başlar ve tamamlanır. Her bebeğin kendisine özgü hareket alışkanlığı vardır. Bebeğin anne karnında uyuması ise 20 dakika ile 2 saat arasında sürebilir. Bu süreçte bebeğin hareketlerinde azalma görülür. Fakat bir saat içinde hareket etmemesi, normal durumu tetiklemez. Anne sakin olmalı, gerektiğinde doktora gitmelidir.

18. hafta gebelik dönemi; Anne açısından;

18. hafta gebelik dönemi, Anne adaylarının tansiyonların sık düştüğü dönemdir. Hamilelik nedeniyle, tansiyonun baş dönmesi yapması, bayılmak gibi durumlarla karşılaşılır. Hamilelik sırt ağrılarına yol açar. 18.haftada acı gıdalar tüketilmemelidir. Midemizi, bu dönemde acı tükettiğimiz gıdalar yakabilir. Mide yanması, hamilelik dönemi boyunca yaşanan en sık problemlerdendir. Eklem yerleri gevşeyen kaslarımızda ağrılar meydana gelir. Anne, mide gazı sonucu rahatlamalıdır. Yoksa gerginlik, hava kabarcıklarını yutmasına neden olur. Bacaklarda belirginleşen şişkin damarlar kaşınmaya ve ağrımaya başlarsa, destek çorapları giyilmelidir. Bu sayede destek çorapları bacağa baskı yapar ve kanı biraz yukarıya iter. Bacak kaslarında kasılma görülür. Bunun için uyumadan önce bacak esnetme egzersizleri yapılmalıdır. Hamilelik hormonları mukozaların şişmesine neden olur. Ortaya tahriş olan kanayan diş etleri çıkar. 18. Hafta gebelik döneminde beden dokuları sıvı biriktirmeye devam ettiğinden ayaklar şişer. Bu şekilde ayaklarda biriken sular azaltılır. Hamilelikte cilt rahatsızlıkları da sık görülür.

 18.hafta gebelik için öneriler;

Annenin tansiyon düştüğünde tuzlu ayran içmesi ve ayaklarının altına yastık koyması  gerekir. Yavaş yemek yenmeli, iyi çiğnenmeli, ara öğünler ve atıştırmalıklar tüketilmelidir. Yemekten sonra 1-2 saat dik oturulmalıdır. Her gün ayaklar yarım saat civarında dik tutulmalıdır.

24 Kasım 2020 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?