22. Hafta Gebelik Dönemi

Artık gebeliğinizin yarısını geçtiniz. Bebeğinize kavuşmak için tam 20 haftanız kaldı. 20 hafta sonra minik yavrunuza kavuşacaksınız. 22. Hafta gebelik döneminde, bebeğinizde ve sizde olan değişimler, oldukça hızlanacaktır.

22. Hafta Gebelik Dönemi; Annedeki Değişimler

Göbeğiniz büyümeye devam etmektedir. 22. Hafta gebelik döneminde ayaklarınız şişmeye başlayacak. Relaksin hamilelik hormonunun, hamilelik sırasında pelvik bağ dokusunu gevşetmesi ve ayaklarınız dâhil olmak üzere diğer bağ dokularınızı gevşetmesi sonucu, bu bağ dokuları altındaki kemikler hafif bir şekilde yayılır, bu nedenle gebeler bu dönemde ayak şişkinliğini çok sık yaşarlar. Ara ara ağrılarınızın olmasına rağmen gebeliğin en eğlenceli dönemi 22. haftadır.

22. hafta gebelik dönemi; bebekteki değişimler

Bebeğinizin kasları oldukça gelişmiştir. Doktor kontrolüne gittiğinizde ultrasonda, bebeğinizin kaşlarını çatar şekilde görebilirsiniz. Kirpikleri tamamen gelişen bebeğinizin, gözleri yaklaşık olarak 28. Haftaya kadar kapalı kalacaktır. 22. Hafta gebelik döneminde, anne karnında zıplama hareketleri yapan bebeğiniz için, bu çok eğlenceli olmaktadır. Bebeğiniz tam olarak 24 cm 370 gr civarındadır. Bebeğiniz sadece %1 yağ oranına sahipken, bugünden sonra vücut ısısı korumasına ve üretmesine yardımcı olacak yağ katmanları eklenecektir. Bebeğinizin yağı, gebelik sırasında topladığınız yağa benzer. Bu kahverengi yağ, bebeğiniz ve sizi dengede tutmak için enerjiye dönüşmektedir.

22. Hafta Gebelik Dönemi Önerileri;

  • Alçak topuklu rahat ayakkabıları tercih edebilirsiniz. Yüksek topuklu ayakkabılar ya da komple düztaban olan ayakkabılar sizi zorlayabilir. Bu nedenle rahat edebileceğiniz ayakkabıları tercih etmelisiniz.
  • Günlük yürüyüşlerinizi ihmal etmemelisiniz. Hafif tempoda 30 dakika yürüyüş yapmak size ve bebeğinize çok iyi gelecektir.
  • Oturduğunuzda belinize boş kalmayacak şekilde yastık koymalısınız. Bu sizin daha rahat oturmanızı sağlayacaktır.
  • Kuruyan ve çatlayan cildiniz için bebe yağı ve nemlendirici krem kullanabilirsiniz. Mucizevî bir kür olmayabilir. En azından vücudunuzdaki gerginliğin azalmasını sağlayacaktır. Deriniz biraz daha rahat olacaktır.
  • Bu ay artan vajinal akıntılarınız olabilir. Vajinal bölgenizi temiz tutmalısınız. Günlük ped kullanmanız ya da sık sık iç çamaşırınızı değiştirmeniz gerekebilir.
  • Büyüyen rahminizden dolayı kabızlık sorunu yaşayabilirsiniz. Sıvı tüketiminize ve egzersizlerinize devam ederek, bağırsak hareketlerini hızlandırabilirsiniz.

25 Kasım 2020 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?