23.Hafta Gebelik Dönemi

23. hafta gebelik döneminde ve daha sonraki haftalarda bebeğinizin alanı çok olduğundan dolayı daha çok kıpırdamaya başlar ve siz onun hareketlerini daha net hissedersiniz. Her bebek aynı hızla veya aynı çoklukta hareket etmeyebilir. Yaratılışları gereği bazı bebekler daha az kıpırdanırken, bazıları sürekli bir kıpırdanma içindedir.

23. Hafta Gebelik Dönemi; Bebekteki Değişiklikler

Bebeğinizin vücudundaki büyüklük küçüklük orantıları normale dönmeye başlar. Fakat hala başı vücuda göre biraz daha büyüktür. Bebeğinizin kulak kemikleri bir haftaya kadar gelişimini tamamlayacaktır. Bu sayede sesler bebeğinizin işitme merkezine ulaşmaya başlıyor. Bebeğiniz 23. Hafta gebelik döneminin sonunda 31 cm. boyunda ve 550 gram ağırlığındadır.  Nefes almaya hazırlık için bebeğinizin ciğerlerindeki kan damarları da hızla gelişmeye başlar. Siz bu hafta itibariyle ultrason aracılığıyla bebeğinizin gülümsemesini bile fark edebilirsiniz. Tamamen gelişen gözlerine rağmen hala göz rengi belli değildir.  Git gide kilo alan bebeğinizin vücudu hala buruşuktur çünkü daha alacak çok kilosu vardır.  Vücudun da bulunan kıllarda koyulaşmaya devam etmektedir. Bebeğinizin pankreası da insülin salgılamaya başlamıştır. Çok duygusallaşmaya başladığınızı ve sinirli olduğunuzu kendiniz de fark edeceksiniz.

23. Hafta Gebelik Dönemi; Sizdeki Değişimler

Anne adaylarının en şikâyetçi olduğu konulardan biri de kilodur. Sizde sürekli kilo artışı görülür fakat bu yavaş yavaş olur. Bu haftalarda aşerme dediğimiz olay daha da hızlanmaya başlamıştır. Bacaklarınıza sık sık kramp girebilir. Fakat bu endişe edilecek bir şey değildir. Gayet normal bir durumdur.  Magnezyum ve kalsiyum sizin bu kramplarınızı azaltmaya yardımcı olacaktır. Uzun süre ayakta kalmanızdan sonra bacaklarınızda şişmeler olur. Çok sık olmasa da ara sıra uterus kaslarının gerilmesinden dolayı sanki iğne batmışçasına ağırlar olur. 23. Hafta gebelik döneminde artık bebeğinizin varlığını daha da çok hissetmek, kendinizi hatta eşinizi bile oldukça mutlu ve huzurlu edecektir. Karnınıza attığı küçük tekmeler gülümseme sebebiniz olacaktır.

23. Hafta gebelik dönemi önerileri;

– Geceleri esneme egzersizi yapmanız gerekir.

– Ellerinizde oluşan ağırlar ve uyuşmalar için bol bol egzersiz yapın veya fizik tedavi desteği alın

– Daha çok balık ve peynir yemelisiniz çünkü bu yiyeceklerde sodyum bulunur ve sizin yeteri kadar sodyum almanız gerekir.

–   Sıkça karşılaşacağınız baş ağrısı sorunu içinse ışıksız bir ortamda istirahat edip alnınıza hafif ıslak bir bez koyunuz.

25 Kasım 2020 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?