21. Hafta Gebelik Dönemi

Gebelikte 21. hafta,  anne adayının doğum tarihine biraz daha yaklaştığı dönemdir. Bu dönemde anne ve bebek için birçok değişiklik meydana gelir.

Gebelikte yirmi birinci hafta; sizde yaşanan değişimler;

Doğuma biraz daha yaklaşıldığı için vücut daha da hantallaşır. Bu dönemde daha çabuk nefes nefese kalacaksınız bu ruh nedeni ise uterusun diyaframa yaptığı baskıdır. İdrarınız daha yoğun kıvamlı ve daha koyu renkte olacaktır. Bu yüzden enfeksiyon riski daha fazladır. Ayaklarınız daha çok şişecektir, karnınızda esneklik gittikçe artacaktır artık çatlaklar oluşmaya başlayacaktır. Bu hafta bacaklarınızda ve kollarınızda lekelenmeler olabilir.  Bu durum östrojen seviyesini yükselmesinden kaynaklanır.  Artık bebeğinizin yaptığı hareketleri hissedebilirsiniz. Bazı anne adaylarında burun kanamaları olabilir. Bunun nedeni ise damar sistemindeki değişikliklerdir. Diş eti kanamaları en belirgin sorundur. Kasık ağrıları bu haftadan itibaren artmaya başlayacaktır. Gebelik ilerledikçe bacaklardaki baskılar artacaktır. Özellikle ailenizde varis sorunu varsa; kalıtım ve baskılardan dolayı sizde de varis sorununun görülmesi çok yüksektir.

Gebelikte yirmi birinci hafta; bebekteki değişimler;

Bebeğinizin bacak kemiği ve göbek ölçüsü alınarak kilo hesabı yapılabilir. Genel ortalama olarak bebeğiniz 320- 400 gr ağırlığında, boy ölçüsü ise 24- 27 cm civarındadır. Büyüme hızı ilk aylara göre biraz yavaşlar ancak organların oluşma hızı artar. Bebeğinizin kalıcı dişleri oluşmaya başlamıştır. Artık yediğiniz bütün besinlerin tadını alabilmektedir. Kalp kasları daha da güçlenir. Ayak ve ellerde bulunan tırnaklar oluşmuştur ama sertleşmemiştir , bu durum bebeğinizin kendisine zarar vermesini engeller. Sinir sisteminin gelişimi devam etmekte, hareketlerine az da olsa yön vermektedir. Bebeğiniz muz büyüklüğüne erişmiştir.

Gebelikte yirmi birinci hafta; öneriler;

  • Varis bacaklarınızı ağrılı hissetmenize sebep olacağından müsait olduğunuz vakitlerde ayaklarınızı yukarı kaldırarak dinlenmelisiniz, uzun süre oturmamaya dikkat edin.
  • Kan akışının düzenli olması için sol tarafınıza yatın.
  • Bu hafta bebeğinizin dişleri oluşacağı için daha fazla kalsiyum almaya özen gösterin.
  • Günde en az bir kez olmak koşuluyla tansiyonunuzu ölçtürün.
  • Bel ve sırt ağrılarınız arttığında masaj yapılabilir.
  • İdrar yolu enjeksiyonunun erken doğuma neden olacağını unutmayınız, bunun için doktorunuzdan idrar tanısı gerekirse idrar kültürü isteyin. Saptanması durumunda tedavisi önemlidir.

25 Kasım 2020 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?