24. Hafta Gebelik Dönemi

24. Hafta gebelik döneminde vücudunuzda birçok değişiklikler olmaktadır. Karnınız, bacaklarınız, ayaklarınız her bölgeniz olduğundan farklı görünmektedir. Eskisine göre daha dolgun görünen vücudunuz, size itici gelmesin, bu dönemdeki gebelerin görünümleri oldukça hoş görünmektedir. Karnınızı ellemek ve bebeğinizi hissetmek isteyen, bu mucizevî olaya şahit olmak isteyen bir sürü insanla karşılaşabilirsiniz.

24. Hafta Gebelik Dönemi; Annedeki Değişimler

24. hafta gebelik döneminde karın, baldır ve bacaklarınızda çatlaklar oluşabilmektedir. Göğüs uçlarınız sivilceye benzer kabarıklıklar, meme uçlarını besleyen yağı salgılamaktadır. O yüzden bu kabarcıkların herhangi bir zararı yoktur. Endişelenmenize gerek yok. Gebeliğin bu döneminde, gebenin gözlerinde kuruluk olabilir.

24. Hafta Gebelik Dönemi; Bebeğinizdeki Değişimler

Bebeğiniz giderek kilo almaya ve büyümeye devam ediyor. Artık bebeğinizin yüzü yeni doğmuş bebeğe benzemektedir. Fakat cildi hala ince ve şeffaftır. Kemiklerini, damarlarını ve organlarını hala görmek mümkündür. Artık bebeğinizin gözleri görmeye hazırdır. Gözlerinin hala kapalı olmasına rağmen, gözleri oluşumunu tamamlamıştır. Bebeğiniz 25 cm boyunda ve ortalama kilosu 480 gr civarındadır. 24. Hafta gebelik döneminden itibaren bebeğinizin kalsiyum ihtiyacı artacaktır. Hareketleri ve kasları oldukça gelişmiştir. Bebeğiniz artık dışarıdaki sesleri duymaya başlamıştır. Bebeğinizin yüzü kıllarla dolu olmaktadır. Doğuma kadar bu kıllar tamamen ortadan kaybolacaktır. Bebeğinizin kendine ait bir parmak izi ve ayak izi olmaktadır.

24. Hafta gebelik dönemi önerileri;

  • Mide yanması şikâyetleriniz için öğün sayınızı arttırın. Az ve sık yiyin.
  • Tükürük bezleriniz bu dönemde fazla tükürük üretecektir. Buda sizi rahatsız edebilir. Bunun için şekersiz sakız çiğneyebilirsiniz.
  • Göz kuruluğunu önlemek için yapay göz damlaları kullanabilirsiniz. Güneşe çıktığınızda güneş gözlüğü takmayı ihmal etmemelisiniz.
  • Bu dönemde vücudunuz fazlası ile gerileceği için banyodan sonra nemlendirici krem ya da bebe yağı ile cildinizi nemlendirebilirsiniz.
  • Bu dönemde su tüketiminize dikkat etmeniz gerekmektedir.
  • Kalsiyum ihtiyacınız bu dönemde artacağı için süt tüketmeye özen göstermeniz gerekmektedir.
  • Bu dönemdeki yeme isteğiniz sizi şaşırtacak. Önceden kendinizi frenleyerek dururken, artık bunu yapmakta güçlük çekeceksiniz. Çünkü karnınız sürekli aç olacak. Kendinizi çok fazla kasmayın, hafif şeyler yemeğe özen gösterin. Meyve tüketebilirsiniz.

25 Kasım 2020 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?