34. Hafta Gebelik Dönemi

34. hafta gebelik döneminde bebeğinizin kilosu yaklaşık olarak 2.100 kg’dır. Boyu ise yaklaşık olarak 44 cm’dir. Ama her hamilelikte bu oranlar farklılık gösterebilir. 34. hafta gebelikte bebeğin tahmini boyutu pırasa kadardır.

34. hafta gebelik döneminde annede meydana gelen değişimler;

Bu haftadan sonra sizinle yanı gebelik döneminde olan diğer hamile kadınlarla kendini karşılaştırabilirsiniz. Onlardan daha iri ya da ufak olduğunuzu düşünebilirsiniz. Her bebek farklı bir şekil taşır. Karın boyutunuzun bebeğinizin boyutu ile doğru orantılı olmadığını unutmayın. Daha küçük ölçümlere sahip ve daha küçük görünen hamile kadınlar daha büyük bebekler doğurabilir. 34. Hafta gebelik döneminde, doğumun yaklaştığını düşündükçe kendinizi endişeli ve huzursuz hissedebilirsiniz. Doğum yaklaştıkça anneler bebeklerin doğum kanalı sığmayacağını ya da başka sorunlarla karşılaşacaklarını düşünürler. Doğum kanalınız dar olsa bile bebeğiniz sorunsuz bir şekilde dünyaya gelebilir. Bu konuda endişeleriniz çok büyükse doktorunuzla görüşebilirsiniz. Minyon kadınlar da diğer tüm kadınlar gibi büyük bebekler dünyaya getirebilirler. Bu yüzden vücudunuz için endişelenmeyin.  Hamileliğin bu haftası itibariyle ara ara braxton hicks kasılmaları yaşayabilirsiniz. Bebeğinizin karnınızın alt bölgesine yerleştiğini hissedersiniz. Bunun sebebi doğum kanalının ilk başının belirmesidir. Daha önce doğum yapmış anneler için bu durum doğumdan hemen öncesine kadar gerçekleşmeyebilir. Bu dönemde çok kaşınıyorsanız hamile alerjisiyle karşı karşıya olabilirsiniz. Doktorunuza görünerek ondan bu konuda yardım alabilirsiniz.

34. hafta gebelik döneminde bebekte meydana gelen değişimler

34. hafta gebelik döneminde bebeğiniz oldukça büyür. Kilo alımı ve kemiklerin güçlenmesi söz konusudur. Bir çok anne adayı bebeklerinin özelliklerini ultrason sayesinde öğrenmek ister. Ama bu tahminlerde küçük yanılmalar olabilir. Amniyon sıvısı ve plesentanın ağırlığını düşündüğünüzde bebeğinizin kilosunu tahmin etmek zor olacaktır. Ama yine de ultrason sayesinde bebeğinizin kilosu ve boyu ile ilgili bir bilgi alabilirsiniz.

34. hafta gebelik dönemi için tavsiyeler

Bebeğinizin gelmesine çok az bir süre kalmıştır. Bu yüzden hastaneye ön kayıt yaptırabilirsiniz. Böylece doğum anında tüm süreçlerin daha hızlı olmasını sağlamış olursunuz. Doğum anında ise aklınıza gelecek tek şey formalite icabı evrakları doldurmak olacaktır.

27 Kasım 2020 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?