5.Hafta Gebelik Dönemi

5. hafta gebelik döneminde bebeğinizin tahmini olarak boyutu, ayçekirdeği tohumu kadardır. Bebeğinizin boyu yaklaşık 1,5 mm’dir. Ağırlığı ise 0,19 gram kadardır. Hamilelik süreci boyunca bebeğiniz hızla kilo alır. Fakat gebeliğin 5. Haftasında bebeğiniz oldukça küçüktür. Kafanızda canlandırmak isterseniz uçak bir mercimek tanesi kadar düşünebilirsiniz.

5. hafta gebelik döneminde annede meydana gelen değişimler;

Göğüs hassasiyeti ve göğüslerin duyarlı olması ile birlikte, çoğu anne adayında yorgunluk ve bitkinlik görülür. Başka bir şikayet ise şişkinliktir. 5. Hafta gebelik döneminde tam olarak dışarıdan hamile olduğunuz belli olmayabilir.  Ama siz bu hafta itibari ile karnınızda olan genişlemeyi fark edeceksiniz. Kasık ağrıları gebeliğin ilk aylarıyla birlikte başlar. Anne adaylarının büyük bölümü gebeliğin 6 ve 8. Haftalarında kasık ağrılarını his ederler. Bazı gebeliklerde kasık ağrıları gebeliğin 3. ayı gibi rahim büyümesine bağlı olarak başlayabilir. Hamilelikte karın ve kasık ağrıları ilk gebelikte erken hissedilmeye başlar. Sonraki gebeliklerde ise vücut kısmen daha önce hamilelik dönemini yaşamış olduğu için ağrılar, gebeliğin son aylarına doğru rahim kasılmalarına bağlı olarak hissedilir. Ağrıların azalması için ayaklarınızı yukarı kaldırmanız ve rahat pozisyonda dinlenmeniz, rahatlamanızı sağlayabilir. 5. hafta gebelik döneminde sabah rahatsızlıklarını hissetmeye başlayabilirsiniz. Bazı anne adayları sık sık idrara çıkma ihtiyacı duyarken, bazıları ise göğüslerdeki hassaslaşmayı hissedecektir. Mide bulantısı sorunlarınız da başlayacaktır. Bazı anne adayları bu durumu hamilelik süresi boyunca hisseder ama bu çok rastlanan bir durum değildir. Mide bulantınızı bastırmak için çubuk kraker yiyebilirsiniz ya da maden suyu içmek de bir seçenek olabilir. Mideniz bomboşsa yavaş yavaş atıştırın, sizin için daha iyi olacaktır.

5. hafta gebelik döneminde bebekte meydana gelen değişimler;

5. Hafta gebelik döneminde bebeğin ana organları hız bir şekilde gelişir. 5. Haftada iskeleti de yavaşça oluşmaya başlar. Her bebeğin gelişim süreci farklıdır. Hamilelik haftalarında söylenen değerler tahmini değerlerdir. 5. Haftada bebeğinizin kalp gelişimi, değişik bir dönem içindedir. Kalp değişik bölmelere ayrılmaya ve kan pompalamaya adım atar.

5. hafta gebelik dönemi için tavsiyeler;

Anne adayları 5. Hafta gebelik dönemlerinde beslenme düzenlerine daha çok dikkat etmelidir. Vitamin ve mineral bakımın zengin besinler tüketmeli ve sebzeye yemeye özen göstermeleri önemlidir. Bol bol da su tüketilmelidir.

21 Kasım 2019 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?