28.Hafta Gebelik Dönemi

Bu dönemde bebeğiniz artık daha gözlerini açmaya başlamıştır ve ışık ve gölgeleri algılamaktadır. Öyle ki karnınıza doğru ışık tutarsanız bebeğiniz ışığa arkasını dönecektir. Bebeğiniz bu dönemde karnınızda ki guruldama sesi ve dışarıda ki sesleri de duyabilmektedir. Sizi sesinizden artı tanıyor ve sesinizi biliyor. Karnınız 28. Hafta gebelik de artık daha da belirgin ve dikkat çekecek boyutlara ulaşmıştır.

28. hafta gebelik dönemi; sizde yaşanan değişimler;

Bu dönemde karnınız büyüdüğü için çatlaklıklar oluşabilir endişelenmeyin. Karnınız büyüdükçe cildiniz gerilecek ve bu gerilmede 28. Hafta gebelik de çatlamalarınızı artıracaktır. Çatlakları engellemek için krem ve yağ sürebilirsiniz. Bu haftalarda doktorunuz sizi ayda iki defa görmek isteyebilir. Midenizde ekşimeler ve yanmalar olabilir. Bu durum gayet normaldir sakın endişelenmeyin. Gebelikte sindirim sistemi yavaşlar ve bu haftalarda bu durum daha da kendini hissettirecektir.

28. hafta gebelik dönemi; bebekteki değişimler;

Bebeğiniz 28. Hafta gebelik döneminde daha da büyümüş olur. sizi duyar ve gözlerini açıp kapatabilir. Bu dönem bebeklerin akciğer gelişimi için en önemli haftadır. Ciğerlerinde bu dönemde kan dolaşımı oluyor ve gelişimini bu dönemde hızlandırıyor. Bebeğinizin beyninde ki dalgaları bu dönemde daha da geliştiği için ona hikaye okuyabilir, müzik dinletebilir ve hatta şarkı söyleyebilirsiniz.

28. hafta gebelik dönemi önerileri;

  • Bu dönemde eğer kan uyuşmazlığı var ise iğne zamanıdır ve bu dönemde uzman doktorunuz tarafından iğne yapılabilir.
  • 28. Hafta gebelik en fazla süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi gereken üründür. Ayrıca beyin gelişimi için ceviz tüketmek bebeğiniz için iyi gelecektir.
  • Bebeğinizin kilo alması için tüketmeniz gereken en önemli besin kaynağı muz ’dur. Mutlaka muz tüketin göreceksiniz ki bu dönemde bebeğiniz kilo alacaktır.
  •  Sağlığa zararlı olan sigara ve alkol gibi zararlı şeylerden uzak durun. Bunun yerine daha çok bebeğiniz için faydalı olan besinleri tüketin.

Bebeğinizin hızla geliştiğini görmek annelik duygularınızı artıracaktır. Onun tekmelerini ve hareketlerini daha da canlı hissetmeniz nedeni ile farklı duygular beslersiniz. Zararlı besinler tüketmek yerine faydalı ve yararlı besinler tüketmeniz daha doğru olacaktır.  

25 Kasım 2020 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?