38. Hafta Gebelik Dönemi

38. hafta gebelik döneminde bebeğinizin tahmini kilosu 2.850 ve tahmini boyu ise 48 cm’dir. Bu oranlar farklılık gösterebilir. Doğuma yaklaşık olarak 20 gün kalmıştır.

38. hafta gebelik döneminde annede meydana gelen değişimler

Bu dönemde sırt ağrısı şikayetleri tespit edilir. Bu dönemde anne adayların da genelde yorgunluk, bitkinlik halleri gözlemlenir. Kasılma şikayetleri de artış gösterir. Mide bulantıları da artar. Bu bulantıları bastırmak için badem yiyebilirsiniz. Bebeğinizin bu dönemde nerdeyse gelişimini tamamlamıştır. Dünyaya gelmek için hazırdır. Bu haftada dünyaya gelse bile sağlıklı bir bebek olacaktır. Bu haftada 16 kg almış olabilirsiniz. 38. hafta gebelik döneminde cinsel ilişkiyi kısıtlayan bir sebep yoktur. Düşük riski, kanama, erken doğum riski,  enfeksiyon gibi durumlar olduğu zaman cinsel yaşam kısıtlanmalıdır. Bu cinsel aktivitelerde de dikkatli olunmalı bebeğe baskı uygulayacağı için erkeğin yumuşak davranması önemlidir. Bu kurallara bağlı kalınarak, hamileliğin dönemine bakılmaksızın cinsel yaşam sürdürülebilir. Ama yine de bazı doktorlar bu haftadan sonra bir süre cinselliğin kesilmesini önerir. Gebeliğin bu haftasında doktorunuz sizden grup H Strep testi isteyecektir. Grup H, vajina çevresinde ya da içerisinde yaşayan bir bakteri türüdür. Gebelerin yüzde 35’inde bu bakteriye rastlanır. Bu bakteri risk taşımaz ama yine de gözetilmesi önemlidir. Grup H bakterisi gözetilmezse doğum esnasında bebeğe bakteri bulaşabilir ve bebekte ciddi sorunlara yol açabilir. Bu sonuçlar kan zehirlenmesi, menenjit gibi sorunlara yol açabilir. Eğer Grup H’niz var ise bu sorunlar bebek doğduktan birkaç gün ya da birkaç hafta sonra ortaya çıkabilir. Ama bebeğinizi bu enfeksiyondan korumanız mümkün. Doktorunuz vajinanızda bu bakteriyi tespit ederse size antibiyotik tedavisi uygulayabilir ve bu sayede bebeğinizin bakteri kapma olasılığı en az seviyeye indirilir.

38. hafta gebelik döneminde bebekte meydana gelen değişimler

Bu son haftalara doğru artık bebeğinizin organlarıbüyük oranda gelişmiştir. 38. Hafta gebelik döneminde bebeğiniz, dünyaya gelmek için çok az bir süresi kaldığı için rahminizin aşağısına inebilir.

38. hafta gebelik dönemi için tavsiyeler

Bu son haftalar bebeğiniz için oldukça önemli çünkü bebeğin beyni, akciğerleri gelişmeye devam etmektedir. Sizin bu dönemde bol bol dinlenmeniz ve bebeğinizi beklemeniz gerekir. Doğuma çok az bir süre kaldığı için doğum çantanızı hazırlayabilirsiniz ve doktorunuzla bir doğum planı yapabilirsiniz.

27 Kasım 2020 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?