13. Hafta Gebelik Dönemi

Her geçen hafta daha da büyüyen bebeğiniz 13. Hafta gebelik dönemine geldiğinde, artık dördüncü ayına adım atmış olacaktır. Diğer bir ifadeyle ikinci üç aylık dönem olan tirimester dönemine  girmiş bulunmaktasınız. Gördüğünüz üzere zaman hızla ilerlemekte ve bebeğiniz içinizde her geçen gün biraz daha fazla büyümektedir.

13. Hafta Gebelik Döneminde Annedeki Değişimler;

Bu hafta itibari ile kusma ve bulantı şikayetleriniz oldukça azalacağından rahat bir hamileliğe adım atmış olacaksınız. Bu durum enerjinizi de artıracaktır. 13. Hafta gebelik döneminde bulantı ve kusmaların geçtiği görülmektedir. Anne adayında kullanılan folik asit, memelerde duyarlılık, midede yanma ve ekşime baş ağrısı, kabızlık gibi şikâyetlere neden olabilir.  Artık genişleyen rahim karnınızda da gerilmeyi meydana getirecek. Bu yüzden anne, bu haftalar hamilelik kıyafeti almaya başlamaktadır.

13. Haftada Bebekteki Değişimler

Bu  haftadan itibaren bebeğiniz artık yerini iyice benimsemiştir. 13  hafta gebelik döneminde bebeğiniz 6,5- 7,8 cm büyüklüğünde, kilosu ise 13 ile 20 gr. arasındadır. Bebeğiniz bu haftada bir şeftali büyüklüğünde, kafası hala vücudunun yarısı kadardır. Yani kafası ile vücudu orantılı değildir. Birinci haftadan itibaren içeri doğru hareketli geçen bağırsaklar 13. haftada göbek kordonundan çıkarak karın bölgesinde koşmaya başlamaktadır. Bu haftada bebeğin pankreası insülin üretmekte, aynı zamanda bebeğinizin beyni gelişmekte ve beyin geliştirici hareketleri üzerindeki kontrolü de artmaktadır. Bu haftalardan sonra bebeğinizin beyni tamamen gelişmiş olacak, karaciğerinden safra sıvısı salgılanacaktır. Bebeğiniz içinde bulunduğu amnion sıvısını yutarak idrar olarak çıkartır ve oda amnion sıvısına karışmaktadır. Bebeğinizin akciğerleri hava ile dolu olmasa da bu haftalardan itibaren solunum hareketleri yaparak solunum kaslarını çalıştırmaya başlayacaktır.

13. Hafta Gebelik Döneminde Beslenme Düzeni;

Bebeklerin suyun içerisindeki florüre ihtiyaçları olduğundan bolca su içilmelidir. Hamile bayanların alması zorunlu olduğu diğer madde ise demirdir. Hamileliğin ilerleyen haftalarında annede demir eksikliği görülebileceğinden demir bakımından zengin olan, yağsız kırmızı et, ton balığı ve karaciğer gibi besinler, 13. Hafta gebelik döneminden başlayarak, ağırlıklı şekilde tüketilmelidir. Et yemeyen anne adayları ise C vitamini açısından zengin gıdalarla beslenmelidir. Bu dönemlerde taze sebze ve meyve yemeniz, kabızlığı engellemekte ve gaz sorununa bire bir olmaktadır.

24 Kasım 2020 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?