17.Hafta Gebelik Dönemi

17. hafta gebelik döneminde bebeğinizin iskeleti yumuşak kıkırdaktan kemiğe doğru dönüşmeye başlamakta ve yaşam bağı olan göbek kordonu da gittikçe güçlenmekte ve kalınlaşmaktadır. Yaklaşık bir domates büyüklüğünde olan bebeğinizin giderek ağırlaştığını da çok iyi bir şekilde fark edeceksiniz.

17 Hafta Gebelik Dönemi; Annedeki Değişimler

Gebeliğin bu evresinde anne adayları yavaş yavaş sırtlarında hafif şiddette de olsa ağrılar hissetmeye başlayabilir. Bunun yanı sıra 17. Hafta gebelik döneminden itibaren uykusuzluk hissi de artabilir. Bu hafta da dörtlü tarama testi doktorunuzun Down sendromlu bebek taşıyıp taşımadığınızı belirlemesinde yardımcı olacaktır. Bu kan testi ayrıca hamileliğinizdeki diğer problemleri de önleyecektir.

Anne adaylarının rahimleri göbek deliği seviyesine ulaşmak üzeredir. Bebeğin gelişimi bu haftadan itibaren hızla devam ettiği için anne adayında da gözle görülür derecede kilo alma durumu başlayacaktır. Bu dönemde anne adayları ortalama 2,5 ile 5 kilo alırlar.

17.Hafta Gebelik Dönemi; Bebekteki Değişimler

Bu haftadan itibaren artık bebeğinizin cilt altı yağ depoları hızla artmaya başlayacaktır. Bebek ve plesanta 17. Hafta gebelik döneminde yaklaşık aynı boyutta olurlar. Bebeğinizin o ufacık kalbi günde 30 litre kan pompalamaktadır.  Bebeğinizin emme, yutma ve göz kırpma refleksleri de bu hafta da ortaya çıkar. 17. haftadan itibaren bebeğinizin kemiklerinde kalsiyum depolanması işlemi hızlanacaktır. Bu nedenle anne adaylarının da kalsiyum içeren gıdaları fazla miktarda tüketmeleri oldukça önemlidir.

Kalsiyum Nasıl Alınır?

Kalsiyum almanın en iyi yolu ilaç şeklindeki kalsiyum takviyesi değil doğal besinler tüketmenizdir. Kalsiyum yönünden zengin besinler doğanın bir lütfu olarak beraberinde kalsiyumun iyi emilmesini sağlayan maddeleri de içerirler.

Kalsiyum Yönünden Zengin Besinler

Kalsiyum bitkiler ve baharatlarda, susamda, bademde, keten tohumunda, süt, yoğurt ve diğer süt ürünlerinde ve yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunur. Bunların yanı sıra pişmiş ıspanak, çiğ brokoli, asma yaprağı, roka, tam buğday ekmeği ve toz acı biberde kalsiyum fazla miktarda bulunmaktadır. Anne adayları ise hamileliğin her evresinde olduğu gibi bu evrede de düzenli ve dengeli beslenmelidir. Hiçbir vitamin yönünden eksik kalmadan hem kendi sağlıklarını hem de bebeklerinin sağlığını korumalıdırlar.

24 Kasım 2020 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?