Uykusuzluk İçin Yapılması Gerekenler

Uykusuzluk birçok sebepler silsilesinin sonucudur. Bazen tek bir sebebi de olabilir. Eğer uykusuzluk rahatsızlığı çekiyorum diyorsanız yapmanız gerekenlerin en başında hayatınızı düzene sokmalısınız. Bununla birlikte yattığınız yerin rahatlığı, yastık, odanın ısısı, odanın aydınlatması vs. birçok faktör uykusuzluk probleminin mekânsal sebeplerindendir. Ayrıca gün içerisinde yaşadığınız stres de size uykusuzluk olarak geri dönecektir.
Uykusuzluk problemini gidermek için öncelikle düzenli beslenme alışkanlığı edinmelisiniz. Yatmadan en az üç saat önce ağır ve hazmedilmesi zor yiyecekler tüketmeyiniz. Eğer ağır ve hazmı zor yiyecekler alırsanız bu uykusuzluğun yanında mide problemleri de çıkaracaktır. Uykunun gelmesini istiyorsanız yoğurt, ılık süt, muz ve bunların yanında hafif besinler tüketin.
Ayrıca alkol tüketimi, aşırı kafein ve kullanılan ilaçlar da uykusuz kalmanıza sebep olacaktır. Uyumak istiyorsanız alkolü sınırlandırın, kafeinli içecekleri uyku vaktinden 4-5 saat öncesinde tüketmeyi bırakın.


Düzenli spor alışkanlığı edinmek hem sağlık açısından hem de vücudu disiplin altına almak açısından önemlidir. Bu faktörlerin yanında sağlıklı bir uykunun da yolunu açmış olacaktır.Yattığınız yer de önemli demiştik. Normal şartlarda bir yastığın ömrü iki yıldır. Uyku problemi yaşamamak için iki yıldan fazla kullanmamak gerekir. Odanın ısısı ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır. Normal bir oda sıcaklığı yeterli olacaktır. O yüzden oda sıcaklığını korumanız uyku problemlerini engelleyici bir faktördür. Odanın aydınlatmasında loş ışıklar kullanın. Bu hem çabuk uykuya dalmanızı hem de rahat bir uyku almanızı sağlayacaktır. Yatmadan önce ılık bir duş alırsanız yine uyku probleminizi giderecektir. Ayrıca hala uykunuz gelmiyorsa yattığınız yerde kitap okuyun. Bu da uykunuzu getirecektir.
Uykunuz gelmediği zamanlarda klasik müzik veya ağır tarzda müzik dinlerseniz bu da uykunuzun gelmesini sağlayacaktır.
Şimdiden iyi ve sağlıklı uyku almanızı dilerim…

7 Ağustos 2019 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?