Hantavirüs Belirtileri Nelerdir? Nasıl Bulaşır? Hantavirüs Nedir?

Hantavirüs belirtileri nelerdir, Hantavirüs Nasıl Bulaşır? Koronavirüs bitmeden hemen arkasından Çin’de ortaya çıkan yeni bir salgın.. Peki Hantavirüs nedir?

Korona diğer adıyla Covid-19 virüsü ile tüm dünyada olağanüstü önlemler alınırken Çin’de başka bir olay daha meydana geldi. Çin’nin Yunnan eyaletinde Pazartesi günü kiralık bir otobüste öldü. Yapılan testler sonucunda ölen kişinin Hantavirüs’e yakalandığı yetkililer tarafından onaylandı ve otobüste bulunan 32 kişi acil olarak karantinaya alındı. Hantavirüs koronavirüs gibi bir çok çeşiti bulunan bir virüs türüdür. Hanta virüs genellikle Kuzey ve Güney Amerika başta olmak üzere Arjantin, Şili, Brezilya, Kore gibi ülkelerde görülmektedir.

Hantavirüs Dünya Sağlık Örgütü tarafından böbrek sendromlu kanamalı ateş adı verilen bir virüs türüdür. İnsandan insana bulaşma ihtimali şuana kadar görülmemiştir.

Hantavirüs Nasıl Bulaşır

Hantavirüs yabani farelerden bulaşmaktadır. Yabani fareler bu virüsten pek etkilenmezler kendi vücutlarından bu virüsü atsalarda dışkı yolu ile belirli bir süre virüsü bulaştırabilmektedirler.

 

24 Mart 2020 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?