Sigarayı Bırakma Yöntemleri

Sigara öncelikli olarak birçok sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Birçoğumuz bu sorunları bilmekteyiz. Neden içiyorsun sorusuna hep bir mantıklı cevap arama ya da cevap sunma çabası içerisindeyizdir. Ama cevabımız ne olursa olsun hiçbir mantığa sığmamaktadır. Başlamak çok kolaydır. Birçoğumuz arkadaş ortamından ya da içinde bulunduğumuz boşluktan dolayı sarıldığımız zehir çubuklarıdır bir nevi. Lakin kurtulmak hem çok kolaydır hem de çok zordur. Herkes aynı irade ve kararlılığı gösteremediği için birçoğumuza zulüm gibi gelir sigarayı bırakmak. Sigarayı bırakmanın birçok yöntemi vardır.
Sigarayı bırakma kararı aldığımızda ilk olarak yapmamız gereken sigarayı hatırlatan malzemeleri hayatımızdan çıkarmalıyız (çakmak, kül tabağı vs.). Sigarayı bıraktığımızı tüm çevremize söylemeliyiz. Bu durum bize hem psikolojik destek hem de psikolojik baskı yapacaktır. Sigara içmeye her yeltenmede bir tepki oluşacak ve o tepkilerle karşılaşmamak, irademizin kuvvetini kanıtlamak için sigaraya yeltenmeyeceğiz. Eğer gizli olarak içerim düşüncesi içerisindeyseniz aklınıza iradenize ve kendinize olan saygı ve sadakatiniz gelsin.


Düzenli egzersiz ve düzenli spor yapmak hem bünyede bulunan nikotini temizler hem de sigarayı bıraktığınızdan dolayı aklımızdan sigarayı silmemize yardımcı olacaktır. Ayrıca egzersiz ve spor yaparak vücudunuzu sağlıklı bir noktaya getirmiş olacaksınız.
Allan Carr yöntemi adını yöntemi ortaya atan kişiden alır. Bu kişi günde beş paket sigara içer durumdayken sigarayı bırakmış biridir. Yöntem 6 saatlik psikoterapi şeklindedir.
Sigara isteği aklınıza geldiğinde su ve bol sıvı tüketin. Ayrıca düzenli beslenme alışkanlığı edinin. Beslenirken hamur işlerinden ve bol kalorili yiyeceklerden uzak durun. Zira sigara sonrası aşırı kilo alma riski oluşacaktır.


Elektronik sigara kesinlikle kullanmayın. Neticede bu tarz ürünlerdeki nikotin miktarı bilinmediğinden sağlık bakanlığı tarafından 2008 yılında yasaklı listesine alınmıştır.
171 Sigara Bırakma Hattı da devletin sigarayı bırakma ve bıraktırma konusundaki attığı ciddi adımlardan biridir. Eğer irade ve kararlılık zafiyetiniz varsa Alo 171 ve diğer psikolojik yardımlar ilk adım olsun.
Ümit ederim dumansız hava sahasına katılanlardan olursunuz…

6 Ağustos 2019 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?