Evde Migren Ağrılarına Çözümler

Migren ağrıları genelde bu rahatsızlığa yakalananlar için dayanılmaz derecededir. Ama bu hayatta her şeyin bir çözümü olduğu gibi migrene de çözüm vardır. Tamamen yok olmasa dahi en azından bu ağrının şiddeti hafiflemiş olacaktır. Öncelikli olarak tetikleyicilerden uzak durulmalıdır. Yoğun gürültü, yoğun ışık vb. durumlara maruz kalınmamalıdır. Bunlara dikkat edilirse migren ağrıları baş göstermez.
Evde iken eğer migren ağrısına maruz kaldıysanız yapacağınız şeyler çok basit ve aynı zamanda ağrıya çözüm getiren uygulamalardır. Işıktan uzak durun ve karanlık bir ortama geçin. Zira migrenin düşmanıdır karanlık ortam. Ayrıca karanlık ortamda beyin zonklaması da azalacaktır. Bununla birlikte uyku düzeni de önemlidir. Düzenli uykusunu alanlarda çok nadir görülür. Uyku düzeni birçok rahatsızlığı önlediği gibi migreni de önleyici etkiye sahiptir.
Düzenli beslenme çok önemlidir. Düzenli beslenmeden kasıt migreni tetikleyici besinlerden kaçınılarak sağlıklı besinler tüketmektir. Örneğin çikolatadan, kaşar peyniri ve çeşitleri, salamura ve çeşitlerinden uzak durulmalıdır. Bu besinler içerdikleri maddelerle migreni tetikler. Çikolatadaki kafein ve kaşardaki bakteriler bu etkiyi uyandırır. Bundan dolayıdır ki düzenli ve sağlıklı beslenme bünyeyi koruyucu bir kalkan etkisi yapmaktadır.


Türk kahvesi birçok rahatsızlığın yanında migrene de iyi gelir. Tabi içine birkaç damla limon sıkılırsa daha sağlıklı olur. Türk kahvesinin içindeki maddeler limonla etkileşim sağlayarak migrenin şiddetini azaltacak ve hatta yok edecektir.
Bir diğer yöntem de pamuğun üzerine karabiber koyarak ve üzerine kolonya dökülerek baştaki belli noktalara konulup bir süre bekletildikten sonra ağrının yavaş yavaş geçtiğini hissedeceksiniz.
Bütün bunlarla beraber gürültülü ve kokulu ortamdan uzaklaşınız. Migren sırasında zaten başta zonklama olduğu için ortamdaki koku ve gürültü bu zonklamayı şiddetlendirecektir. Bu ortamdan uzaklaşmanız sizin yararınıza bu sinsi hastalığın zararına olacaktır.
Migrensiz günler dilerim…

6 Ağustos 2019 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?