Ter Kokusuna Çözümler

Terleme, insan vücudunun sıcaklığını düzenlemek üzere toksinlerden arınmasını ve tuz dengesini korumak için oluşan bir vücut olayıdır. Sağlıklı bir vücut yapısının gün içerisinde yarım ile bir litre kadar suyu dışarı atması gerekir. Terleme ile oluşan sıvının vücut üzerinde kalması ile bakterilerin yaşamasına uygun bir ortam oluşur. Ter ilk oluşum itibariyle koku meydana getirmezken vücutta kalıp bakterilerin oluşması sebebiyle koku meydana getirir. Spor, egzersizler sıcak hava, stres ve endişe hali ve bazı hastalıklar terlemenin ve ter kokusunun yoğun olmasına sebep olmaktadır. Özellikle yaz aylarında ter kokusunun vücutta yoğun olması insanların bu bağlamda sosyal yaşam içerisinde rahatsız olmasına sebep olmaktadır. Ter kokusuna çözüm niteliğinde birçok yöntem mevcuttur. Bu yöntemleri uygulayarak gün içerisinde sosyal yaşamanızı devam ettirirken ter kokusundan rahatsız olma durumunu rahatlıkla ortadan kaldırabilirsiniz. Ter kokusuna çözümler nelerdir? Bundan bahsedelim.

  • Çay, kahve gibi kafeinli içeceklerden aynı zamanda da soğan sarımsak, turşu gibi baharatlı ve acı besinlerden uzak durmaya çalışın. Bu gibi içecek ve besinler yoğun kokular üreten ter bezlerinin çalışmasını arttırmaktadır. Bunların yerine bol su için ve limon, portakal, karpuz gibi vücudu serin tutan besin ve içecekleri tüketmelisiniz. Özellikle bol su tüketmeniz vücudun içerisini serin tutar ve metabolizma hızını azaltarak ter kokusunu önlemektedir.
  • Vücudunuzu ferah tutacak rahat ve pamuklu giyisileri tercih edin. Günlük olarak hatta gün içerisinde de atlet ve tişört gibi kıyafetlerinizi aynı zamanda da çoraplarınızı değiştirin. Böylece terlemeyle oluşan bakterilerden kurtularak ter kokusunu önleyebilirsiniz.
  • Kişisel bakımınızda ter bezlerinin yoğun olduğu koltuk altı, genital bölge ve göğüs bölgesinin temizliğine özen gösterin. Duş almanın yanında bu bölgelerde ki tüylerinizden kısa aralıklarla kurtulmalısınız. Aksi halde bakteriler artarak ter kokusunu da doğru orantılı olarak arttıracaktır.
  • Duş alırken talk pudrası, lavanta yağı, sandal ağacı yağı, karbonat, beyaz sirke gibi doğal ürünleri kullanmak ter kokusunu azaltan unsurlar arasında en etkileridir. Aynı zamanda duş sonrasında özellikle ter kokusunun yoğun olduğu bölgelerin nemli kalmamsı için talk pudrasını, güzel koku için durulama suyuna bir iki damla uygulayarak sandal ağacı ve lavanta yağını ve bakteri üretimini azaltmak terlemeyi azaltmak için de beyaz sirkeyi yine durulama suyunda birkaç damla olarak kullanmanızda fayda vardır.
  • Stresli ve endişeli durumlarda kendinizi kontrol etmeyi öğrenmeniz de ter kokusunu önlemekte önemli bir noktadır. Pek fazla bilinmemekle birlikte stres ve endişeli ortamlar terlemeyi arttırarak ter kokusuna yoğun olarak sebep olmaktadır.
  • Tüm bunların yanında anti bakteriyel sabunlar, deodorant ve antiperspirant ( terlemeyi önleyiciler) kullanılarak ter kokusu önlenebilmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken ten kokunuza uygun anti bakteriyel sabun deodorantı kullanmanız ve antiperspirantları çok fazla kullanmayarak sağlıklı bir vücut için gerekli olan terlemeyi azaltmamanız olmalıdır.

23 Ağustos 2019 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?