Bel Ağrısından Nasıl Kurtulurum?

Bel ağrısı, çok çeşitli nedenler ile olmakla birlikte çok can sıkıcı bir problemdir.

Geceleri uyku sırasında yapılan ani hareketler, sürekli olarak aynı pozisyonda oturma, kontrolsüz bir şekilde ağır kaldırma vb. davranışlar bel ağrılarına yol açmaktadır. Bel ağrılarına maruz kalmamak için uyku esnasında yan yatmaya özen gösterin, yan yattığınızda omurga eğrilmesine bağlı olarak oluşacak ağrıyı engellemiş olacaksınız. Yattığınız yerin sert olması da çok önemlidir. Belli bir müddet sonra bedeniniz bu sertliğe alışacak ve rahat bir uyku çekeceksiniz. Ayrıca yaylı bir yatak kullanıyorsanız seçiminizi iyi yapmalısınız ve kullandığınız süre içerisinde yay sisteminin bozulup bozulmadığını kontrol edin. Sırt ve bel ağrıları genelde yay sistemi bozuk yataklardan dolayı oluşmaktadır.

Cep telefonunuzu ya yattığınız odada bulundurmayın ya da kapalı tutun. Radyasyona bağlı olarak bitkinlik hissiyatı oluşacaktır. Bu hissiyata bağlı olarak bütün ağrı belinizdeymiş gibi düşüneceksiniz ve bunun sonucunda belinizi zararlı bir şekilde hareket ettirmeye çalışacaksınız. Bu durum belinizde ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebilir, Misalen bel fıtığı gibi.

Gün içerisinde ayakta kalmak mecburiyetinde iseniz bütün ağırlığınızı tek bir ayağınıza değil de iki ayağınıza da eşit bir şekilde yükleyin. Bu bel, sırt, omuz ve ayak ağrılarınız da önleyecektir. Sürekli oturmak zorunda iseniz sandalyenizde dik bir şekilde oturun. Hatta sandalyenizin bel kısmına denk gelecek şekilde yastık ve benzeri destekleyici araçları koyunuz. Siz bu sayede ister istemez dik bir şekilde oturacaksınız ve omurganız olması gereken şekilde duruş sergileyecektir.

Ağır kaldırmaktan kaçının. Ağır kaldırmak mecburiyetinde iseniz direkt eğilmek yerine dizlerinizi kırıp eğilirseniz ve yükü kollarınıza eşit bir şekilde dağıtıp karnınıza doğru çekmek suretiyle kaldırırsanız oluşacak ağrıyı engellemiş olacaksınız.

Bununla birlikte egzersiz yapmaya özen gösterin. Ağrılar genelde vücudun tembelleşmesinden dolayı oluşmaktadır. Giyiminize dikkat etmelisiniz. Vücudunuzun rahat hareket etmesini engelleyici dar kıyafet ve ayakkabılardan kaçının.

Ayrıca TV izlerken ve kitap okurken pozisyonunuz beden sağlığınıza olumsuz etki edecek şekilde olmamalıdır. Uzun süre aynı pozisyonda oturmayın. Ayrıca yatarak da kitap okumayın. Bu sizin direkt uykunuzu getirecek ve aynı pozisyonda uyuyup uyanmanıza sebep olacaktır ki okuduğunuz kitaptan da bir şey anlamamış olacaksınız.

Sıhhatli günler…

26 Ağustos 2019 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?