Türkiye’nin En Güzel Sahilleri

Çalışma hayatının verdiği yorgunluk, stres ve kış mevsiminin verdiği sıkıntılardan kurtulmanın en iyi çaresi, güzel bir yaz tatilidir. Yaz mevsimi yaklaştıkça, tatil planları da hazırlanmaya başlanır. Üç tarafı denizlerle çevrili cennet ülkemizin, birbirinden güzel sahil beldeleri vardır. Özellikle, denize kıyısı olmayan bölgelerde yaşayan halkımız, yaz tatilini, deniz kenarında geçirmeyi tercih eder.

Biz burada, yaz tatilini güzel bir tatil beldesinde geçirmeyi düşünenlere, fikir vermek amacıyla, Türkiye’nin en güzel sahillerinden birkaç tanesini tanıtmak istiyoruz:

Ayvalık Sarımsaklı Plajları:

Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı Sarımsaklı beldesi, tatilini deniz kenarında geçirmek isteyenlerin çoğunlukla tercih ettikleri bir bölge. Sarımsaklı’nın bu kadar tercih edilen bir belde olmasında en büyük etken, dünya çapında ün salmış kumu ve 8 km boyunca uzanan tertemiz plajları. Denize yürüme mesafesinde, ev pansiyonları ekonomik tatil yapmak isteyenler için ideal. Tatilini daha konforlu bir ortamda geçirmek isteyenler için ise, sahil boyunca uzanan oteller önerilebilir.

Çeşme Ilıca Plajları:

İzmir’in muhteşem tatil beldesi Çeşme’ye 5 km uzaklıkta bulunan Ilıca Plajları, denizinin ve kumunun temizliğinden dolayı, mavi bayrakla ödüllendirilmiş bir sahil bölgesi. Ilıca Plajlarının en önemli özelliği, denizin içinde, sıcak su kaynaklarının bulunması. Bu özelliğinden dolayı, bazı hastalıkların tedavisi için tercih edildiği gibi, deniz suyunun her zaman ılık olması da, erken dönemlerde de denize girebilme imkanı sağlıyor.

Fethiye Ölüdeniz Plajları:

Muğla İline bağlı Fethiye ilçesinin muhteşem koyu Ölüdeniz, doğal yapı olarak gölü andırır niteliktedir. Bakımlı ve temiz plajları, bu özelliğinden dolayı dünya çapında ün kazanmıştır. Denizi son derece durgun ve sığdır. Güzel bir tatil için, Ölüdeniz sahillerini tercih edenlerin bilmesi gereken bir husus, her ne kadar suyu sığ olsa da, birden derinleşme ihtimalinin bulunmasıdır.

Kaş Patara Plajları:

Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Antalya’nın Kaş İlçesinde bulunan Patara Plajları,12 km kumsalıyla, bölgedeki en uzun sahil şerididir. İnce kumu, sığ ve temiz denizi nedeniyle, mavi bayrak ödülüne sahip olan Patara Plajları, aynı zamanda, caretta carettaların yumurtlama alanı olduğu için özel koruma altındadır.

2 Ağustos 2019 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?