31. Hafta Gebelik Dönemi

Bebekte, önceki haftalara nispeten büyüme hızı azalacaktır. Bunun yanında beyin dokusu işlevsel gelişimini sürdürmeye devam eder. Bu hafta içerisinde bebek daha hareketlidir, nedeni ise amniyo sıvısının 31. Hafta gebelik döneminde artması olarak gösterilir.

31. Hafta gebelik dönemi; annede yaşanan değişimler;

Annede bu haftadan itibaren şu değişimler meydana gelir; sık sık idrara çıkma, baş ağrısı, sırt ağrılarında artış ve unutkanlık gibi. Bebeğin anne karnındaki hareketleri, bu rahatsızlıklara sebep olur. Örneğin; başı yukarıda olan bebek, annenin akciğer  ve midesine baskı yapar. Sonuç olarak anne nefes almada zorluk çekebilir. Rahim kaslarında kasılmalar yaşanabilir. 31. Hafta gebelik döneminde düzenli kasılmalar erken doğumun işareti olabileceğinden doktora başvurmak gerekir.

31. Hafta gebelik dönemi; bebekte yaşanan değişimler;

Bu hafta içerisinde bebek fiziksel olarak normal bir bebek görünümü kazanmıştır. Kilo olarak yaklaşık 1500 grama ulaşırken; ortalama 41 cm boylarında olabilir. 31. Hafta gebelik döneminde özellikle, beyin gelişimi ön plandadır. Bebek ses ve ışığı tanımaya başlar. Bebeğin sindirim sistemi ile akciğerleri gelişimini tamamlamış durumdadır. Cildinin altında yağ depolanmasından dolayı doğduğunda alacağı ten rengine kavuşur. Bu dönemde bebekte uzun süreli uyku molaları olacağından, bebeğin hareketlerinde azalma görülebilir. Bu hafta içinde bebek dünyaya gelmek için son halini almaya başlar. Bunun için ani bir kilo alımı olacaktır. Bebekte kemiklerinin oluşumunun hızlanması, kilo alımını doğrudan etkiler.

31. Hafta gebelik dönemi önerileri;

  • 31. hafta içerisinde karında çatlaklar kaçınılmaz bir hal alır. Bakımını yapmak için nemlendirici kullanmak yararlı olacaktır.
  • Anne adayının çok uzun süre ayakta kalmaması ve kendini yormaması önemli bir ayrıntıdır.
  • Ayakları yüksek bir yere koyarak kan dolaşımının hızlandırılması önerilebilir.
  • Bebeğin kemik yapısı gelişeceği için, kalsiyum ihtiyacı olacaktır. Bu yüzden alınan kalsiyum miktarının arttırılması gerekir.
  • Anne adayının göğsünden sarı bir leke gelme ihtimali fazladır. Buna çözüm olarak koruyucu göğüs bantları kullanılabilir.
  • Normal kullanılan iç çamaşırları artık olmayacağından hazırlıklı olup büyük  beden iç çamaşırı alınabilir yada emzirme sütyeni edinilebilir.
  • Gün içinde baş ağrıları olabilir. Buna çözüm olarak sessiz ve karanlık bir odada vakit geçirilebilir.

27 Kasım 2020 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?
Yorumlar (1 Yorum)
  • Mehmet Bay

    Aşırı faydalı bir site yapmışsınız gerçekten çok etkilendim. Hatta youtube yayınımda sizden bahsettim ve inceledim. Bu işe devam edin.