Ayak Mantarı Nedir?

Ayak mantarı nedir, ayak mantarına ne iyi gelir ve nasıl geçer diye bir çözüm arıyorsanız yazımızda bu çözümü bulacaksınız. İşte ayak mantarı tedavisi hakkında size evde önereceğimiz çözümler

Ayak mantarı ve yine diğer mantar türleri genellikle karanlık bölgelerde yetişen özellikle nemli ve sıcak ortamda çoğalıp etrafı kaplayan bir mikroorganizmadır.

Ayaklarda genellikle parmak aralarında kaşıntı en büyük göstergesidir. Bunlara kızarıklık, sulanma yada su kabarcığı şekillerinde olma olasılığını da ekleyebiliriz. Kaşıntı devam ettikçe ve kaşıyınca arkasından yanma oluşuyorsa bu özellikte mantarın bir göstergesidir. Hatta tırnağa yakın bir bölgedeyse yada uzun zamandır mantar hastalığı mevcutsa tırnak renginde değişme de görülür.

Ayak Mantarı İlacı

Ayaklar mantarın meydana gelip çoğalabilmesi için en iyi ortamlardan biridir. Yaz aylarında daha çok görülmektedir. Çünkü yukarıda da söz ettiğimiz gibi sıcak havayı çok severler. Ayrıca banyo sonrası iyice kurulanmayan ayak ile giyilen çorap yada ayakkabı mantarın üreme koşullarını sağlamış olur.

Uzun süreli giyilen ayakkabı yada dar ayakkabılar mantarların en çok sevdiği koşulları rahatça karşılayabilmektedir. Kısa süre içerisinde çoğalıp tüm ayağı sarma olasılığı artmaktadır.

Önce küçük tatlı bir kaşıntı ile başlar ancak mantar hızlı bulaşan bir mikroorganizma olduğu için hemen ayak etrafına yayılmaya başlar. 1.parmak arası, 2.parmak arası derken kaşımaya devam ediyorsanız ayaklarınızın çoğu bölgesini sarmış olur. Hatta çevrenizdeki insanlara bulaşma olasılığı da olduğu için etrafınızdakilerde de ayak mantarı görülebilir.

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir

Ayak mantarını engellemeniz için aşağıda vereceğimiz önerileri uygulamanızda fayda var.

Bu yazımızda; Ayak Mantarı, Ayak Mantarı İlacı, Ayak Mantarı Tedavisi, Ayak Mantarına Ne İyi Gelir, Ayak Mantarı Nasıl Geçer, Ayak Mantarına Çözüm, Ayak Mantarı Nasıl Bulaşır, Ayak Mantarına Elma Sirkesi, Ayak Mantarı Geçmiyor, gibi kelimeler kullanılmıştır.

Öncelikle ilk yapmanız gereken şey ayak mantarı nemli ve sıcak bölgeyi sevdiği için ayaklarınızı (özellikle parmak aralarınızı) nemden uzak tutmalısınız. Ayaklarınız gün boyu kuru olmalı.

Pamuklu yada yün gibi çoraplar giymemelisiniz. Zaten bunlar kolayca nemi yada ıslaklığı çeken şeyler.

Ayakkabılarınızda ayağınızı sıkmamalı ve sık sık havalandırılmalı ki içinde bakteri üremesine koşul sağlamamış olun.

Özellikle başkasının kullanmış olduğu ayakkabılar giyilmemeli, çünkü bulaşıcı bir hastalık olduğu için size bulaşma olasılığı yüksek olabilir.

Ayrıca çorapsız ayakkabı giyiyorsanız bundan vazgeçin yoksa ayakkabınız bir mantar yuvasına dönüşebilir. Daha sonra mantar sürekli ayağınızda tekrar edip ayak mantarı tüm ayağa yayılabilir.

Mantar sporlarının en yoğun bölgelerde çıplak ayak yürümekten kaçınmalısınız bu özellikle evlerde kullandığımız halılardır. Evdeki halılar üzerinde çıplak ayak yerine çorap ile gezmelisiniz. Banyo ve spor salonlarında da mantar sporları görünebilir bu sebep ile duştan çıkmadan hemen önce ayaklarınızı vücut jeli yada sabunla iyice yıkayın özellikle soğuk su yada ılık su ile yıkayıp çıkarken iyice kurulamalısınız.

Ayak tırnaklarınızı keserken aile bireylerine ait tırnak makası değil kendi tırnak makasınızı kullanın.

Çevrenizde yada ailenizde mantar hastalığına yakalanmış kişiler varsa mutlaka o kişilerin tedavi olması için ikna etmelisiniz. Çünkü mantar hızlı çoğalıp bulaştığı için tüm aileyi ayak mantarı sarma olasılığı yüksektir.

18 Kasım 2019 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?