Sivilcelerden Kurtulma Maskesi

Ergenlik dönemi ya da yağlı bir cilt tipine sahip olmanız sebebiyle sivilce soru ile karşı karşıya kalmış ve bu sorundan hiç kurtulamayacağınız düşüncesine kapılmış olabilirsiniz. Önemli bir sağlık sorunu olmamasının karşısın özellikle psikolojik olarak insanların sıkıntı haline getirdiği bir cilt sorunudur. Bilinenin aksine evde dahi yapabileceğiniz doğal maskeler ile sivilcelerden kurtulmanız mümkündür. Tıp literatüründe yer alan birçok yönteme fayda sağlar nitelikteki doğal maskelerin düzenli kullanımı ile ömür boyu sivilce sorunundan kurtulabilirsiniz. Sivilcelerden kurtulmak için evde kolaylıkla yapabileceğiniz ve en çok bilinen maskelerden bahsedelim.

  • 1 kaşık tarçın ve içerisine ilave edeceğiniz bir kaşık limon suyu maskesini cildinize uygulayın, kuruduktan sonra yıkayarak cilt temizliğini yapın. Bu maskeyi haftada 2 ya da 3 kez düzenli olarak uygulayabilirsiniz.
  • 1 adet salatalığı rendeleyerek püre haline getirin ve mutlaka suyunu süzdürün. Bu maskeyi cildinize uyguladıktan sonra 1 saat kadar bekletin, devamında cildinizi temizleyin. Salatalık maskesi ile gözeneklerinizin ufalmasıyla sivilce sorununuzdan kurtulabilirsiniz. Ayda 5 ya da 6 kez uygulamanızda fayda olacaktır.
  • 3 ile 6 adet aspirin, 1 ile 2 yemek kaşığı limon suyunu bir kap içerisinde karıştırarak maske haline getirmelisiniz. Cildinize ya da yalnızca sivilcelerin üzerine maskeyi uygulayın. Kuruduktan sonra karbonatlı ılık su ile cildinizi temizleyin.
  • 6 adet çilek, 1 yemek kaşığı esmer şeker ve bir yemek kaşığı balı bu maskenin malzemeleri olarak kullanacaksınız. Öncelikle çilekleri ezerek püre haline getirin, sonrasında bal ve esmer şekeri ekleyin. Bu maskeyi cildinizde 10 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Ardından ılık su ile nemlendirilmiş bir bez ile cildinizi temizleyebilirsiniz.
  • 1 tatlı kaşığı beyaz kil, 1 tatlı kaşığı kayısı yağı ve 2 yemek kaşığı elma sirkesini bir kapta karıştırarak maske haline getirin. Bu maskeyi cildinize uyguladıktan sonra üzerine ince bir bez örterek 20 dakika bekletin. Hemen ardından cildinizi nemli bir bez ile temizleyip bol su ile yıkamanızda fayda olacaktır.
  • Sivilcelerden kurtulmak için yukarıda da bahsettiğimiz gibi birçok doğal maske mevcuttur. Doğada yer alan ve kolaylıkla ulaşabileceğiniz malzemeler ile evde rahatlıkla bu sivilce maskelerini uygulayabilir ve ömür boyu sivilce sorunundan kurtulabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise cilt tipinize uygun maskeyi bulmanız ve aynı zamanda doğal sivilce maskelerini belirli aralıklarla cildinize uygulamanızdır. Bunun yanında cilt temizliğine düzenli olarak devam etmeniz de oldukça büyük fayda sağlayacaktır.

8 Ağustos 2019 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?