Bebeklerde Gaz Sorunu Nasıl Giderilir

Bebeklerde gaz sancısı neden olur, bebeklerde gaz sancısı belirtileri nelerdir ve nasıl giderilir. Bebeklerde gaz sorunu ve çözüm yolları hepsi yazımızda yer alıyor. Bebeğinizin durduk yere ağlaması belkide gaz sancısından kaynaklanıyor olabilir.

Bebekleri olduğu kadar anne babaları da son derece huzursuz eden bir problemdir bebeklerde gaz sorunu. Yeni doğan bebeklerde, vücut fonksiyonları tam olarak gelişmemiştir. Bu nedenle, hem ciltleri hem de organları son derece hassastır. Sindirim sistemi de, aynı şekilde hassas olduğu için, vücuda alınan besinlerin hazmedilmesi zor olur. Bu durum, bebekte gaz sancısı oluşmasına yol açar. Bebeklerde gaz problemi, genellikle, 7 veya 9. Aylarda normale döner.

Bebeklerde Gaz Sorunu Nasıl Önlenir?

Bebeklerde gaz oluşumunu önlemek için, bazı yöntemler vardır. Bunlar uygulandığında, bebek, gazını kolayca çıkaracak ve rahatlayacaktır. Bu yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

_ Bebeğin hava yutmasını önlemek: Fazla hava yutma, yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de hazımsızlığa ve sonuç olarak gaz sancısına yol açar. Bebeklerde en çok, beslenme sırasında ve ağlarken hava yutma görülür.

_ Beslenme pozisyonuna dikkat etme: Beslenme sırasında, bebeğin başı, mide hizasından yukarıda tutulmalıdır. Anne, bebeği emzirirken ya da biberonla beslerken, başını hafifçe yukarıda tutmaya dikkat etmelidir. Bu şekilde, bebeğin aldığı besin, mideye kolayca ulaşacak ve hazmı kolaylaşacaktır.

_ Bebek, biberonla besleniyorsa, biberon deliği geniş olmamalıdır. Bebeğin çok hızlı beslenmesi de hava yutmasına neden olacağından, biberon deliği mümkün olduğu kadar küçük olmalıdır.

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

Bebeklerde gaz sorunu, hem bebeği hem de anne babayı son derece huzursuz eden bir durumdur. Bu sorunu gidermek için, beslenmeden hemen sonra bebeğin gazı çıkarılmalı ve rahatlaması sağlanmalıdır. Bunun birkaç pratik yolu vardır:

_ Anne, bebeğini emzirdikten sonra, başını omzuna yaslayarak hafifçe sırtına vurur. Bebek geğirerek gazını çıkarana kadar bu işleme devam edilir.

_ Bebeği, yüzüstü yatırıp, yine sırtını ve belini hafifçe sıvazlamak da gazını çıkararak rahatlamasına yardımcı olacaktır.

_ Bebek anne sütüyle besleniyorsa, annenin aldığı gaz yapıcı gıdalar da bebeğin rahatsız olmasına yol açar. Bu nedenle, anne, beslenmesinde bu tür gıdalardan uzak durmaya dikkat etmelidir.

_ Bebeğin gazını çıkarmasına yardımcı olmak için, bir tatlı kaşığı ılık suya, birkaç damla limon sıkılarak bebeğe verilebilir.

_ Anason çayı, bebeklerin gaz sorunlarını gidermede oldukça faydalı bir uygulamadır. Bir kahve fincanı kaynar suya, bir tutam anason eklenip birkaç dakika demlenir. Bebeğe, birkaç çay kaşığı içirilir.

_ Rezene çayı da, aynı etkiyi gösteren bir başka yöntemdir. Anason çayı gibi hazırlanıp, birkaç çay kaşığı verilir.

_ Elma yağı veya papatya yağı, bebeğin karnına ya da ayaklarının altına sürülerek hafifçe masaj yapıldığında, bebeklerin gaz sorunlarını gidermeye yardımcı olacaktır.

8 Aralık 2020 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?