İlişkilerde Yapılmaması Gereken Hatalar

Herkesin yaşamı için kurduğu hayallerin başında mutlu ve sağlıklı bir ilişki yaşamak gelir. Bu hayali yaşamında gerçekleştirmek için çaba içerisine giren çiftlerin düştüğü hatalar ilişkiyi çıkmaz bir hale getirerek sonunu hazırlayabiliyor. Özellikle ilişki de yapılan hataların farkında olunmaması daha hızlı son bulmasına sebep olabilmekte. Sizlerde zaman zaman ’ neden benim ilişkilerim neden kısa sürüyor, ilişkim neden yıprandı ’ gibi soruları kendinize soruyor musunuz? Bu soruları çözüme ulaştırabilmek adına öncelikle yapılan hataların farkına varılması gerekir.İlişkilerden yapılmaması gereken hatalardan bahsedelim. Bu doğrultuda ilişkinizi sorgular ve sizin de bu hatalara düşmüşseniz; harekete geçmeniz halinde sağlıklı ve huzurlu bir ilişki için doğru bir adım atabilirsiniz.

Beklentiler: Yaşam boyu tüm ilişkilerde karşılıklı beklentilerin uyuşmaması halinde sorunlar ortaya çıkar. İlişkiyi iki kişi yaşadığınızı unutmadan, karşılıklı beklentilerinizin aynı doğrultuda olup olmadığınızı sorgulama zamanı. Gerçekleşemeyecek beklentiler içerisine girmek ilişkinizin sonunu hazırlayan en büyük hatalardandır. Beklentilerinizi olabildiğince minimumu seviyede tutmak mutlu ve sağlık ilişkinin kapısını aralayan ilk adımdır.

Değiştirme Ve Değişme Çabası: İlişkiye başlarken çok fazla göz önüne alınmayan bazı alışkanlık ya da karakter özellikleri bir süre sonra gün yüzüne çıkar ve birçok kişinin ilişkilerinde düştüğü belirgin hatalardan biri olarak karşınızdakini değiştirme çabasına girersiniz ya da siz değiştirilmeye çalışırsınız. Bu durumda unutmamanız gereken sizin de ilişki yaşadığınız kişinin de bir birey olduğudur. Birbirini değiştirerek bir ilişkiye devam eden çiftler yok mu? Elbette var. Ancak burada sorgulanması gereken ne kadar mutlular veya ne kadar devam edecek. Kendi içinizde mutlu olmadığınız bir ilişkinin sağlıklı olmadığı nettir. Devamında da karşınıza çıkan ilk his mutsuzluk olacaktır.

  • Yalan Ve Sadakatsizlik: İlişkinizde birçok kişinin yakalayamadığı uyumu yakaladınız ama yalan ve sadakatsizliğin getirdiği güvensizlik duygusu ile karşılaştınız. İlişkiniz için en zorlu sınavın içerisinde olduğunuzu unutmamalısınız. Bu durumda düşebileceğiniz en büyük hata tutarsız bir tepkidir. Tepkiniz olumlu ya da olumsuz olsun fark etmeksizin tutarlı olmalısınız.
  • Anlayışsızlık Ve İletişim Kopukluğu: İlişkilerde yapılan en büyük hatalardan biri; karşınızdaki kişiye anlayışsız bir tutum içerisinde olmanızdır. Hayat telaşı içerisinde karşılıklı olarak farklı durumlar ile karşı karşıya gelen çiftlerin bu durumlarda birbirine destek olması ilişkiyi güçlendiren en önemli belirleyiciler arasında yer alır. Aksi halde anlayışsız bir tutum içerisinde olmanız ilişkiyi çıkmaza sürüklemektedir. Bunun yanı sıra çiftler arasında oluşan sevgi ve saygı bağının ötesinde iletişim bağının kurulması en önemli noktalardan biridir. Çiftlerin ilişkilerinde düştüğü hatalardan biri de sevgi ve saygı bağının yanında iletişimi göz ardı etmektir. İletişim kopukluğu yaşayan çiftlerin birbirinden uzaklaşması oldukça doğal bir durumdur.

21 Ağustos 2019 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?