Evde Diş Beyazlatma

Günlük yaşam içerisinde etkileyici bir gülüşün belirleyicisi olan bembeyaz dişler, herkesin sahip olamadığı fakat sahip olmak istediği bir şeydir. Herkes bilmez fakat diş rengi de tıpkı saç rengi ya da ten rengi gibi kişiden kişiye değişmektedir. Kimilerinin dişleri doğuştan daha beyazken, kimilerinde durum böyle değildir. Dişlerin beyaz olmasının birçok sebebi bulunmaktadır. Bu durum anne karnındayken annenin beslenmesi ya da çocukluk döneminde kullanılan ilaçlardan kaynaklanabilecekken aynı zamanda ilerleyen süreçte içilen suyun flor yoğunluğundan, fazla çay kahve tüketimi ya da sigara tüketiminden de kaynaklanabilmektedir.

Diş beyazlatmanın kesin çözümü diş hekimlerinin müdahalesi ile olmaktadır. Ancak bir nevi diş beyazlatma alternatifi olan evde doğal yöntemlerle de kolaylıkla diş beyazlatılabilmektedir. Kolaylıkla bulunabilecek malzemelerle evde uygulanabilecek birçok diş beyazlatma yöntemi mevcuttur. Bunlardan bahsedelim.

  • Karbonat: Evde diş beyazlatmanın en bilinen yöntemlerinden biridir. Kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir malzeme olan karbonatı diş macununuzun üzerine dökerek fırçaladığınızda ve bu işlemi düzenli olarak uyguladığınızda dişlerinizin kısa bir sürede beyazladığını gözlemleyebilirsiniz. Bu malzemenin diş beyazlatmanın yanı sıra diş taşı temizleme ve bakteri gibi birçok mikroorganizmayı temizleme özelliği vardır.
  • Çilek ve Karbonat: Çok fazla bilinmemekle birlikte çilek, evde uygulayabileceğiniz en etkili diş beyazlatma yöntemlerindendir. Bu yöntemde kanamayı durdurucu özelliği ile plak oluşumunu ve diş yüzeyindeki zorlanmaları engelleyen çilek ile karbonat bir arada kullanılır. Dişlerinizi çilek ve karbonat karışımı ile düzenli olarak fırçalamanız diş beyazlatmada fayda sağlar bir yöntemdir. Ancak bilinmesi gereken en önemli nokta çok sık uygulanmaması gerekliliğidir. Aksi halde diş minesine zarar verebilmektedir.
  • Zeytinyağı Ve Limon: Yarım limon, 2 ile 3 damla zeytinyağı ve 1 çay kaşığı soda-karbonatı bir karışımı dişlerinize uygulayabilirsiniz. Evde uygulanabilecek bu diş beyazlatma yöntemi özellikle yenilip içilenlerden kaynaklanan diş sararmalarında faydalı bir yöntemdir.
  • Muz Kabuğu: Bu yöntem de çok fazla bilinmemekle birlikte diş beyazlatmada evde uygulanabilecek en etkili yöntemlerdendir. Muz kabuğunu dişlerinizin üzerinde nazik bir masajla düzenli olarak uyguladığınızda bir hafta içerisinde farkı rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Ancak bu yöntemde dikkat etmeniz gereken nokta, ağrı ya da kanama gibi diş problemleri yaşıyorsanız çok fazla uygulamamanız gerektiğidir.
  • Diş Beyazlatma Ürünleri: Özellikle eczanelerde satılan ya da diş hekimlerinin önerdiği diş beyazlatma ürünlerini üzerinde belirtilen talimatlara uygun ve düzenli olarak uygulamak evde diş beyazlatma yöntemlerinden en sık kullanılanın olmasının yanında en etkili yöntemler arasında da yer alır.

7 Ağustos 2019 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?