11.Hafta Gebelik Dönemi

11. hafta gebelik ile birlikte hamileliğinizin % 25’lik dilimi tamamlanmış olur. Bu dönemde düşük yapma riski yüzde 1 olmaktadır, yani düşük yapma riskinizde ortadan kalkar. 11 haftalık bebeğiniz artık gayet sağlıklıdır. Anne karnındaki gelişim evresini tamamlama yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

11. Hafta Gebelik Dönemi; Annedeki Değişimler:

Bebeğiniz artık fetüs dönemindedir. Bu nedenle mide bulantılarınız azalmıştır. Bu nedenle iştahınız giderek artmaktadır. 11. Hafta gebelik döneminde belinizde, bacaklarınızda ve sırtınızda büyük ölçüde ağrılarınız meydana gelecektir. Hormonlarınızın artması beraber baş ağrılarınız sıklaşacaktır. Kabızlık, sinirlilik, mide ekşimesi, sabah bulantıları, duygu karmaşası, göğüslerde hassasiyet gibi sorunları hormonlarınızın artması ile beraber yaşayabilirsiniz. Haftada 1 kilo almaya başlayacaksınız. Aldığınız kiloların göğüslerinize ve kalçanıza gittiğini fark edeceksiniz. Hamileliğinizin tam olarak belirginleşmesi 3. Aydan itibaren başlar. Yani 1 hafta sonra karnınızdaki şişlik görünmeye başlayacak.

11. Hafta Gebelik Dönemi; Bebekteki Değişimler:

Bebeğiniz büyüdükçe hareketleri de giderek artmaktadır. Yakın zamanda sizde bu hareketleri artık hissedebileceksiniz. 11. Hafta gebelik döneminde bebeğinizin kafası, hala vücuduna göre büyük. Bu durum bu haftadan sonra yavaşlayarak duracaktır. Bebeğinizin organları hala gelişimini sürdürmektedir. Karın dışında şekillenen bağırsaklar karın içine çekilmeye başlamakta ve gözün iris tabakası şekillenmeye başlamaktadır. Elleri yumuk halinde olup, diş etlerinin altındaki diş yerleri oluşmaya başlamıştır. Saçları ve tırnakları gelişmeye başlamış ve bazı kemikleri daha güçlü hale gelmektedir.

11. Hafta Gebelik Dönemi İçin Öneriler:

  • İştahınız giderek artmaktadır. Bu nedenle kalorisi ve yağı düşük olan besinleri tercih etmelisiniz.
  • Kalsiyum ihtiyacınız artacağı için, kalsiyum yönünden zengin besinleri tüketmelisiniz.
  • Sizin ve bebeğinizin su ihtiyacına dikkat etmeniz gerekmektedir. Gün içerisinde sıvı alımına ve su tüketimine dikkat ediniz.
  • Artan progesteron hormonu sayesinde bağırsak – mide yolunda gevşemeler olacaktır, bu da sizde şişkinlik hissi uyandıracaktır. Bunun için besinlerinizi zamanında ve sizi rahatsız etmeyecek düzeyde yemeğe özen göstermelisiniz.
  • Bacak kramplarınız için potasyum yönünden zengin besinler tercih etmelisiniz. ( muz, kuru üzüm, kuru kayısı, avokado, incir gibi)
  • İkili tarama testi yaptırmayı ihmal etmemelisiniz.
  • Düzenli olarak yürüyüş yapmak size ve bebeğinize çok iyi gelecektir.

24 Kasım 2020 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?