Güneş Yanıkları Nasıl Geçer, Evde Uygulayabileceğiniz Yöntemler

Güneş yanıkları özellikle yaz aylarında ister denize girip güneşlenirken olsun ister diğer şartlarda olsun insanlığın genel sorunudur. Bu yanıkların oluşmaması için öncelikle güneşin zararlı ışınlarından ve en zararlı olduğu saatlerde korunulmalıdır.

Gerek güneş kremi kullanarak gerek çeşitli karışımlar kullanılarak yanık oluşacak şekilde zararlı hale gelmesini önleyebiliriz. Ayrıca yanık oluştuğunda su toplaması durumunda kesinlikle o su toplamasına krem vb. ürünler sürmek dışında müdahale etmeyiniz. Zira iz kalabilir veya enfeksiyon kapabilir.

Güneş yanıkları için öncelikli olarak aloe vera jeli bu noktada gayet faydalı bir üründür, hem yanık oluşumunu önlemek için hem de yanık sonrası tedavi için kullanılabilir.

Salatalık suyu ve salatalığın dilimlenerek yanığın olduğu kısma sürülmesi ve konulması hem acıyı hafifletecek hem de içindeki vitamin ve minerallerle yanığın geçmesine yardımcı olacaktır tabi salatalığın taze olması koşulu ile.

Güneş Yanıkları

Güneş Yanıkları

Zeytinyağı birçok rahatsızlığa iyi geldiği gibi güneş yanığına da iyi gelmektedir. Krem vb. ürünleri sürmeden önce yanığın üzerine zeytinyağı sürülmesi acıyı hafifletmenin yanında deri ve hücre yenilenmesini hızlandıracaktır.

Ayrıca lavanta yağı da aynı şekilde acı hafifletici ve hücre yenileyici etkiye sahiptir.

Yulaf ezmesi de bu noktada önemli bir etkiye sahiptir. Bir bardak kaynar su ile karışımı sağlandıktan sonra soğumaya bırakılır ve soğuduktan sonra yanık bölgeye sürülürse gözle görülür bir fayda sağlayacaktır.

Klasik yöntem olarak yoğurt da hem faydalı bir yiyecek hem de yanık üzerinde ciddi bir iyileştirici özellik taşır. Yanık bölgeye sürülmesi durumunda hiçbir etki yapmasa dahi o yanık acısını hafifletmesi bile bu klasik yöntemi vazgeçilmez kılar.

Son olarak nergis çiçeğinin özünü de yanık bölgeye uygulayabilirsiniz. Bu öz hem hücre yenilenmesini sağlar hem de yaraların iyileşmesini süratlendirici etkiye sahiptir.

Yanıkla çok ciddi boyuttaysa doktora gitmek en isabetli karar olacaktır.

Vücudunuzda uzun süre devam eden güneş yanıkları mevcutsa en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekir. Son derece hassas olan derimiz ciddi bir zarar görmüş olabilir.

Ayrıca sık sık ılıktan biraz soğuk olacak şekilde duş almanız sizi biraz daha rahatlatabilir.

Kullandığınız güneş kremlerinin faktör değerinin yüksek olması sizi sınırsız şekilde güneşin UV ışınlarından koruyacağı anlamına gelmemektedir. Bu yüzden her ne olursa olsun güneş ışınlarının dik olduğu vakitlerde genelde saat 12:00 ile 16:00 arasında güneşte bulunmamanızdır.

Güneş yanıkları özellikle yaz aylarında ister denize girip güneşlenirken olsun ister diğer şartlarda olsun insanlığın genel sorunudur. Bu yanıkların oluşmaması için öncelikle güneşin zararlı ışınlarından ve en zararlı olduğu saatlerde korunulmalıdır. Gerek güneş kremi kullanarak gerek çeşitli karışımlar kullanılarak yanık oluşacak şekilde zararlı hale gelmesini önleyebiliriz. Ayrıca yanık oluştuğunda su toplaması durumunda kesinlikle o su toplamasına krem vb. ürünler sürmek dışında müdahale etmeyiniz. Zira iz kalabilir veya enfeksiyon kapabilir. Güneş yanıkları için öncelikli olarak aloe vera jeli bu noktada gayet faydalı bir üründür, hem yanık oluşumunu önlemek için hem de yanık sonrası tedavi için kullanılabilir. Salatalık suyu ve salatalığın dilimlenerek…

Güneş Yanıkları Nasıl Geçer

Salatalık Suyu
Aloe Vera Jeli
Zeytinyağ
Yoğurt
Lavanta Yağı

301 kişi

User Rating: 5 ( 2 votes)

29 Haziran 2018 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?