Ayak Mantarı Nasıl Geçer?

Ayak mantarı her insanın kolaylıkla yakalanacağı bir cilt hastalığıdır. Peki ayak mantarı nasıl geçer diye düşünüyorsanız aşağıdaki yazımızı okumanızda fayda var.

Ayak mantarı ciddi şekilde hızlıca etrafına yayılan, aynı zamanda çevrenizdeki insanlara da kolayca bulaşabilen bir cilt sorunudur. Her mantarın olduğu gibi bu cilt mantarı da karanlık ve nemli ortamlardan hoşlanır ve gelişir. Bu ortamı en iyi şekilde vücudumuzda gün boyu ayakkabı içerisinde bulunan ayaklarımız sağlar. Bu sebep ile genellikle ayak çevresinde çok sık rastladığımız bir hastalık türüdür.

Uzun süre hava almayan dar, kapalı ayakkabıların giyilmesi, aynı zamanda banyo, havuz, hamam gibi ortamlar da ayak mantarının bulaşma olasılığını güçlendiren ortamlardır.

Ayak mantarı görüntü olarak kişiden kişiye farklılık gösterebilir ancak ayak mantarının belirtileri genellikle aynıdır. Bu belirtiler kaşıntı ile başlar, kaşımaya başladığınızda mantar sporlarını etrafına yaymaya başlamışsınızdır demektir. Bu şekilde devam ederek ayağın büyük bir kısmına yayılabilir.

Kaşıntının ardından yanma hissi gerçekleşir bu yanma hissi mantar olan kısımda ciddi şekilde acıya neden olabilir. Zaten ayağınızı kontrol ettiğinizde mantar olan kısmın kızardığını kolaylıkla görebilirsiniz.Ayak mantarı nasıl geçer sorusuna birazdan geçeceğiz ancak bu soruya geçmeden ayak mantarının kişiden kişiye fark ettiğini söylemiştik, öyle ki ayak mantarı özellikle küçük ayak parmağının arasında görülmesine rağmen diğer ayak parmaklarının aralarında da sıklıkla görülür.

Bazı kişilerde ayak topuklarında yada ayak baş parmaklarında yada ayak tırnaklarında da görülür. Ayak tırnaklarında görülen bu türler tırnaklarda şekil bozukluklarına neden olur ve diğer tırnaklardan farklı bir görüntüye sahip olurlar. Bu gibi problemlerde ciddi anlamda ağız yoluyla tedavi gerekebilir ve bir doktora başvurulmasında yarar vardır.

Ayak Mantarı nasıl geçer?

Ayak mantarları hızlı çoğalan ve etrafını hızlıca saran, ayrıca etrafa da kolayca yayılabilen bir cilt hastalığı olduğu için hızlıca bir önlem almakta fayda var. 

Öncelikle mantar sporlarının üretkenliğini, bulaşabilme riskini, etrafa yayılmasını ve ayak mantarının sevdiği ortamı durdurmalı yada yok etmeliyiz.

Böylelikle tedaviyi doğru şekilde yapmış oluruz yoksa biz ne kadar tedavi uygulasak da ayak mantarının sevdiği ortam ve koşullar tekrar oluşuyorsa tekrardan çoğalmaya ve etrafa bulaşmaya devam edecektir.

Sarımsak ile ayak mantarı nasıl geçer?

Bu cilt hastalığı için sarımsak kürü şu şekilde hazırlanır. Yapılışı oldukça kolay bir kürdür. 8 diş sarımsak alınır ve bir kaba koyulur yada havan diye tabir ettiğimiz sarımsak dövücü içerisine de alabilirsiniz. Üzerine bir miktar tuz ekleyip havan içerisinde iyice ezilir. Ezdiğimiz bu karışımı bir kase içerisine alıp üzerine yine bir miktar alkol ekleyerek iyice karıştırın. Elde ettiğimiz bu karışımı 1-2 saat bekletip alkolün bu karışıma iyice etki etmesinin ardından başka bir kap içerisine süzün.

Daha sonra ayaklarınızı vücut şampuanı kullanarak soğuk su ile yıkayıp iyice kurulayın. Temizlenen ayaklarınıza yukarıdaki karışımı pamuk yada sargı bezi yardımıyla ayaklarınıza sürün. Sürme işlemi bittikten sonra ayaklarınızın üzeri kapatılarak birkaç saat bekletin.

Birkaç saat beklemenin ardından ayaklarınız üzerinde varsa pamuk parçalarını ayıkladıktan sonra tekrar ayaklarınızı vücut şampuanı ile iyice yıkayın ve kurulayın. Bu işlemi 2 hafta süre ile günde 1 defa uyguladıktan sonra ayak mantarınız geçmiş olacaktır.

Ayak Mantarına Bitkisel Çözüm (Aynısefa ile ayak mantarı nasıl geçer)

Çevrenizde bulunan bir aktar ve bitki çeşitleri satan bir yer bulunuyorsa burada aynısefa bitkisini temin edin. Sonrasında bir miktar aynı sefayı yine bir miktar su içerisinde kaynatın.

Kaynayan suyu bir kenara koyup soğumasını bekleyin. Sonra ayaklarınızın sığabileceğini düşündüğünüz bir leğen yada bir kap içerisine soğuttuğunuz aynısefa bitki özlü suyu boşaltın.

Ayaklarınızı bu su içerisinde 20-30 dakika boyunca bekletin daha sonrasında da ayaklarınızı yine soğuk su ile iyice yıkayıp kurulayın. Ayrıca aynısefa kremi satılmakta yine ayak mantarı için aynısefa kremini de kullanabilirsiniz.

Ayak Mantarına Elma Sirkesi iyi gelir mi?

Elma sirkesi çok iyi bir dezenfekte maddesidir. Sadece ayak mantarına değil elma sirkesini günlük sebzelerin, hatta evdeki eşyaların dezenfekte edilmesinde de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak konumuz şimdi dezenfekte değil ayak mantarına olan çözümü. Elma sirkesi kürü şu şekilde hazırlanmaktadır.

Öncelikle 1lt kadar su kaynatılır ve bu su vücudu yakmayacak şekilde olana kadar soğutulur. Yani suyumuz ılıktan biraz daha sıcak olacak. Bu su yine ayaklarımızın sığacağı bir kap yada leğen içerisine dökülür. Ardından 500ml yani yarım litre kadar elma sirkesi bu kap içerisine boşaltılır. Ayaklarımızı bu leğen içerisine koyup 1 saat süre ile bekletilir.

Ayaklarımızı 1 saat sonra çıkardığımızda yine soğuk yada ılık su ile vücut şampuanı ile iyice yıkayıp kurulamak gerekir. Bu işlemi haftada 2 yada 3 defa uygulayıp ayaktaki mantarın iyileşme durumuna göre devam edilir.

Ayak Mantarına Aloe Vera yağı

Gün geçtikçe çok fazla duyduğumuz aloe vera yine ayak mantarı içinde iyi gelen bir yağdır. Bu işlemi yapmadan önce yine ayağın yıkanması ve temiz olması gerekmektedir.

Aslında her işlem öncesinde ayağın temiz olması ve bakterilerden arınmış olmasında yarar var. Daha önceden temizlenmiş ve kurutulmuş olan ayağınıza bir pamuk yardımı ile aloe vera yağı damlatarak sorunlu bölgelere uygulayın. Sabah ve akşam olmak üzere günden 2 defa uyguladığınız sorunlu bölgeye mantar ve kaşıntı geçene kadar tekrar edin. Aloe Vera yağı’da ayak mantarına bir çözüm alternatifidir.

Ayak Mantarına Paudora ile Bitkisel Çözüm

Paudora çayı yine aktarcılarda bulabileceğiniz bir çay türüdür. Bu çayı içebileceğiniz gibi aynı zamanda ayak mantarı nasıl geçer sorusunun cevaplarına bir alternatif olabilir.

Paudora çayından bir bardak kendimize döküp içerken kalan çayı ılık olacak şekilde bir leğen yada kap içerisine boşaltarak 30 dk kadar süre ile ayaklarınızı bekletin. Daha sonra ayaklarınızı yine her zaman yaptığınız gibi yıkayıp iyice kurulayın.

Tarçın ile Ayak Mantarı Nasıl Geçer

Tarçın genellikle yemeklerde yada boza gibi içeceklerde çok sık kullanmamıza rağmen ayak mantarına da çok iyi gelmektedir. Hemen hemen her evde bulunacağını düşündükten sonra her evde ayak mantarına çözüm olacak şekilde de yer almaktadır.

Peki tarçın kürünü nasıl hazırlamalısınız. 1 lt suyu kaynatın daha sonrasında içerisine 1 tatlı kaşığı tarçın ekleyerek suyu karıştırın ki tarçının suya dağılmasını sağlayın. Daha sonrasında suyun ılık olmasını bekleyin ve bir leğene yada bir kap içerisine boşaltın.

Ayaklarınızı leğenin içerisine koyun ve 30dk kadar ayaklarınızı bu tarçınlı suda bekletin. Daha sonra ayaklarınızı ılık yada soğuk su ile yıkayıp iyice kurulayın. Bu karşımı günde 1 defa olacak şekilde ayak mantarının iyileşme durumuna göre bir süre ile uygulayın.

Ayak mantarı için tentür

Ayaklarınızı sabun yada vücut jeli ile iyice yıkayıp kurutun. Mantar olan bölgedeki ölü derileri ayıkladıktan sonra bir pamuk yardımı ile tentür sadece mantarlı olan bölgelere sürülür. Hatta ayak parmak aralarında da yer alıyorsa tentürlü pamuk parmak arasında bırakılır. Tentürlü pamuklar en fazla 3 saatin ardından ayaktan temizlenmeli ve hemen arkasından ayaklar bol su ile vücut jeli yada sabun ile iyice yıkanıp kurutulmalıdır.

Daha hızlı bir çözüm arıyorsanız Bebek Yağı

Ayaklarınızı soğuk su ve vücut şampuanı ile iyice yıkayıp kurulayın. Unutmayın ayak mantarı karanlık nemli ve sıcağı çok seviyor o yüzden kurulama işlemini mutlaka iyi yapın ve ayağınız nemli olmasın. Daha sonrasında ayağınıza düzenli olarak her akşam yatmadan 1 saat önce johnson’s baby bebek yağı sürün özellikle mantarlı bölgeye sürmeye özen gösterin. Ayağınızda minimum 1 saat kalmasını sağlayın sizde göreceksiniz ki kaşıntılar ve kızarıklıklar hızlı şekilde geçmeye başlayacak. Bu işlemi günde 2 defa uygulayabildiğiniz gibi tek seferde uygulayabilirsiniz. Mantarınızın yok olma olasılığına göre de devam edebilir yada etmeyebilirsiniz.

Arkadaşlar yukarıda verdiğimiz tüm ipuçlar ayak mantarını geçirme amacı ile yapılmaktadır. Mantar hızlı şekilde yayıldığı için düzenli olarak yapmak gerekir. Biraz zahmetli iş gibi görünse de sağlık söz konusu olduğu için göze alınabilecek zahmetlerdir. Unutmayın ayak mantarı dikkat edilmediği takdirde yada koşulları sağladığınız takdirde tekrar etme olasılığı yüksek olan bir cilt hastalığıdır.

Ayaklarınızı sürekli kuru, ayakkabılarınızı sürekli çorap ile giyip sık sık havalandırmanız bu hastalıktan korunmanızı veya hızlı şekilde kurtulmanızı sağlar.

Sağlıklı ve Kaşıntısız günler dileğiyle.

18 Kasım 2019 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?