29. Hafta Gebelik Dönemi

bu dönemde bebeğiniz beyin hücreleri bakımından en çok geliştiği dönem olacaktır. Bebeğiniz doğuma hazırlanıyor ve milyonlarca hücre beynin gelişimine katkıda bulunuyor. Bebeğiniz 29. Hafta gebelik de sadece sizin vücut sıcaklığınız ile değil artık kendi vücut sıcaklığı ile de ısınabiliyor. Ancak bunu hala tam olarak yapamadığı için sizin vücut sıcaklığınıza ihtiyacı var.

29. hafta gebelik dönemi; sizde yaşanan değişimler;

Bu dönemde karnınız büyüdüğü için ve hazımsızlığınız artığı için kilo alımlarınız artacaktır. Bacaklarınızda kramplar görülebilir ve halsizlik hissedebilirsiniz. Büyüyen karnınızda çatlaklıklar artacaktır sakın endişelenmeyin. Karnınız büyüdükçe cildiniz gerilmesi 29. Hafta gebelik normaldir. Çatlakları engellemek için krem ve yağ sürebilirsiniz. Bu haftalarda doktorunuz sizi ayda iki defa görmek isteyebilir

29. hafta gebelik dönemi; bebekteki değişimler;

Bebeğiniz 29. Hafta gebelik döneminde daha da büyümüş ve birçok gelişimini artık daha da hızlanmaktadır. Bebeğinizde ki yağ oranları bu haftada hızla artmaktadır. Kilo almaya başlayan yavrunuz aldığı kilolar ile artık tam bir bebek gibi görünmeye başladı. Ancak kilo almayan başlayan bebeğinizin hala kilo almaya ihtiyacı var.

29. hafta gebelik dönemi önerileri;

  • Kilo algdınız bu dönemde kilo almanız normal endişelenmenize gerek yok. Ancak faydalı besinlerden uzak durmayın. Bebeğinizin besin değeri yüksek gıdalara ihtiyacı var.
  • 29. Hafta gebelik kramplarınızın azdığı dönem olarak adlandırabiliriz. Kramplardan kurtulmak için bacağınızı düz uzatın ve parmak uçlarınızı kendinize doğru çekin.
  • Bebeğinizin gelişimi bu dönemde üst seviyelere çıktığı için ona bol bol müzik dinletin, kitap okuyun, hikâye anlatın, bebeğiniz sizi duyar ve algılar.
  •  Bebeğinize zarar verecek olan tütün ve alkol gibi zararlı şeylerden uzak durun. Onun sağlıklı bir birey olması için siizn sağlıklı yaşamanız gerekir.
  • Hatta spor yapın spor sizi doğuma hazırlar ve bebeğinizin doğum kanalına girmesini sağlar.

Bebeğinizin gelişimi artık her gün daha da artacaktır. Ona faydalı olan besinleri tüketerek bu gelişime katkınız olmasını istemez misiniz? Bunun için bol bol meyve ve sebze tüketebilir ya da bol bol protein değeri yüksek gıdalar alabilirsiniz. Temiz hava ve spor bebeğinizin gelişimi için önemlidir. Bebeğiniz artık sizi duyuyor ve tanıyor. Onunla iletişim kurabilir ve onunla konuşabilirsiniz.

25 Kasım 2020 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?