Evde Selülitlerden Kurtulma Yöntemleri

Selülit denildiğinde ilk akla gelen vücudun belirli bölgelerinde oluşan portakal kabuğu görünümüdür. Birçoğumuz tarafından sağlıkla ilgili bir sorun olarak bilinmesinin aksine deri altında oluşan yağ dokusudur ve bu yağ dokusunun bağ dokusuna ters yönde baskı uygulayarak ciltte oluşan buruşuk görüntüdür. Yine bilinenin aksine yaş ya da kilo ile ilgisi olan bir durum değildir. Ergenlik dönemindeki ya da zayıf kadınlarda da sıklıkla rastlanmaktadır. Genetik faktörler, hormon bozuklukları, bağ dokusu zayıflığı, kan dolaşımı bozuklukları, yanlış beslenme ( kahve, alkol, yağlı yiyecekler vs.), hareketsizlik ve psikolojik sıkıntılar selülit oluşumunun önde gelen sebeplerindendir. Günümüzde yagın olarak görülmesinin en önemli sebebi ise gelişen teknoloji ile meydana gelen hareketsiz yaşam standartlarıdır. Erkeklerden çok bayanlarda görülen bir sağlık problemi olmamasına karşın estetik bakımından kötü görünümü ile kurtulmak istenen bir durumdur.

Günümüzde medikal olarak birçok yöntemle selülitlerden kurtulabilirsiniz. Ancak evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerle de selülitin kötü görünümünden kurtulmak mümkündür. Evde selülitlerden kurtulma yöntemleri nelerdir?

  • Selülitin ilk oluşum evresinde erken önlem almak ilerlemesini ve daha kolay kurtulmanızı sağlayacaktır.
  • Su tüketimine özen göstermelisiniz. Gün içerisinde 1,5 ile 2 litre arasında su tüketerek vücutta biriken toksinleri atarak ve selülitten kurtulabilirsiniz. Sıvı tüketiminde kafeinli içecekler yerine her zaman  daha çok su tercih etmelisiniz.
  • Düzenli egzersiz ve spor özellikle kan dolaşımı bozukluğu sebebiyle oluşan selülitlerden kurtulmanızı sağlar. Yüzme, yürüyüş, jimnastik gibi sporlar ile selülitten kurtulmada en etkililerindendir.
  • Sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz. Öncelikle yemek saatlerinizi düzenli tutmalısınız. Ardından baharat ve aromalı besinlerden uzak durun. Özellikle beyaz unu jhayatınızdan çıkartmalı veya minumum seviyelerde tutmalısınız. Tam tahıllı ve yüksek lif oranlı besinler kilo vermenizi sağlamanın yanında selülit oluşumunu engelleyen besinler arasındadır.
  • Evde hazırlayabileceğiniz bazı selülitten kurtulama kürleri de mevcuttur. Örneklendirmek gerekirse; 4 ile 5 dakika haşlanmış bir demet maydonoz suyu, 1 kilo şeftali kabuğu, yeşil çay ve 1 adet limonun suyunu blendar yardımı ile karıştırdığında edindiğiniz suyu düzenli olarak kullandığınızda oluşan etkiyi rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemler ile oldukça kısa süreler içerisinde selülitin oluşturduğu kötü estetik görünümden kurtulabilirsiniz. Böylece selülitten kurtulmak için yüksek miktarda bütçeler ayırmanıza gerek kalmayaca ya da bu kötü görünüm ile yaşamak zorunda kalmayacaksınız. Özellikle yaz aylarının yaklaşmasıyla ben şimdi ne yapacağım düşüncesine kapılmak yerine harekete geçmelisiniz.

19 Kasım 2019 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?