Grip Nedir ve Nasıl Korunmalıyız?

Grip, Influenza adı verilen virüs tarafından meydana getirilen ani ateş yükselmesi, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik ve öksürme, şiddetli baş ağrısı ve titreme suretiyle belirtiler gösteren enfeksiyon hastalığıdır.

Grip belirtileri nelerdir

Ekseriyette çocuklarda, yaşlılarda ve kronik hastalığı olan kişilerde daha ağır bir şekilde görülmekte ve ölüme kadar götürebilmektedir. Bu kadar ağır sonuçlar veren bir hastalığın nezle gibi hafif, istirahat gerektirmeyen soğuk algınlıklarıyla bir hastalıkla karıştırılmamalıdır. Gribin bulaşması çok kolaydır. Öksürük yardımıyla havaya saçılan kabarcıklara maruz kalmak, bu hastalığa yakalanmış kişilerle direkt temasa halinde olmak vb. durumlarla bulaşabilir.

Grip nasıl geçer

Gripten korunmanın en öncelikli yolu bu hastalığa yakalanmış kişilerden ya uzak durulmalı ya da yakınlık gösterilmemelidir.

Hastalığın belli bir tedavisi yoktur ancak belirtileri tedavi edilebilir.

Ayrıca ilk yapılması gerek eylem vücut direncini korumaktır. Hastalık anında düşen vücut direncini yükseltmek için doğal vitamin takviyesi yapın.

Meyve tüketin, bol su için. Yükselen ateşinizi durdurmaya çalışın, bulunduğunuz ortamı temiz tutun ve havalandırın.

Sık sık elinizi yıkayın. Ilık bir duş iyi gelecektir. Toplumda yaygın ve yanlış bir davranış olan antibiyotik kullanımını alışkanlık haline getirmeyin. Çünkü antibiyotiğin sık kullanımı bakterilerin ve virüslerin bağışıklık kazanmasına sebebiyet vermektedir. Bunu yerine yukarıda belirttiğim gibi doğal vitamin ve antibiyotik olan meyve tüketimine ağırlık verin.

Eğer kronik bir hastalığınız yoksa önlem amaçlı yılda iki kez grip aşısı olmakta fayda var.

Toplumda yaygın ve yanlış bir davranış olan antibiyotik kullanımını alışkanlık haline getirmeyin. Çünkü antibiyotiğin sık kullanımı bakterilerin ve virüslerin bağışıklık kazanmasına sebebiyet vermektedir. Bunu yerine yukarıda belirttiğim gibi doğal vitamin ve antibiyotik olan meyve tüketimine ağırlık verin. Eğer kronik bir hastalığınız yoksa önlem amaçlı yılda iki kez grip aşısı olmakta fayda var.

Gripten korunma yöntemleri

Gribin solunum yoluyla bulaştığını belirtmiştik. Bundan dolayıdır ki hastalığa yakalandığınızda diğer insanların ve çevrenizin bundan etkilenmemesi için hapşırırken ağzınızı kapayın, yüzünüzü ve elinizi yıkadığınızda farklı bir havlu kullanın, su içerken yemek yerken bardağınız, tabağınız farklı olsun ki hastalık çevrenize bulaşmasın. İyileşmeye çalışırken çevrenizi de bu virüsten korumuş olacaksınız.

Şimdiden geçmiş olsun…

15 Ağustos 2019 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?