Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir?

Tansiyon değerlerinin normalin, yani 120 – 80 ölçülerinin üzerinde olması ve bunun uzun süre devam etmesi, yüksek tansiyonun varlığını gösterir. Özellikle 40 yaşlarından sonra, yüksek tansiyon probleminin görülme sıklığı daha çoktur. Bunun yanında, genetik faktörler, fazla kilo, hareketsiz yaşam, beslenme bozukluğu, fazla sigara ve alkol tüketimi ve psikolojik sorunlar gibi nedenler de yüksek tansiyonun ortaya çıkmasına zemin hazırlar.
Yüksek tansiyon, kişiden kişiye değişebilen belirtiler gösterir. Bazı kişiler, 140 – 10 gibi tansiyon değerleriyle normal yaşantılarını sürdürebilirken, bazılarında ise 10 mm değerinde bir artış bile rahatsızlık verebilir. Genelde, yüksek tansiyon hastaları, baş ağrısı, başta uğuldama ve karıncalanma, görmede bulanıklık, baş dönmesi, kulaklarda çınlama ve nadiren de burun kanamasından şikayet ederler.

Bu gibi sorunlar yaşandığında, yapılan ölçümlerde, genellikle, tansiyonunu normalin üzerinde olduğu görülür. Düzenli yapılan ölçümler sonunda, sorunun devam ettiği görülüyorsa, hastaya yüksek tansiyon teşhisi koyulur. Tedavi sürecinde, hastanın durumuna göre, yaşam tarzını değiştirmesine yönelik yöntemler önerilebilir, ilaç tedavisi uygulanabilir. Örneğin, hasta fazla kiloluysa, yürüyüş ve hafif egzersiz hareketleriyle kilo vermesi, sigara kullanıyorsa bu alışkanlığını bırakması, yemeklerde tuz oranının azaltılması, sebze ve meyve tüketimine ağırlık verilmesi önerilir. Tansiyon yüksekliği, vücudun pek çok organını olumsuz etkileyen, bu nedenle de hafife alınmaması gereken bir problemdir.

Uzun süre devam eden ve kontrol altına alınmayan yüksek tansiyon, kalp yetersizliği, damar sertliği, böbrek yetmezliği, görme duyularında harabiyet, körlük ve felç gibi hayati önem taşıyan hastalıklara yol açabilir.
Yüksek tansiyona ne iyi gelir? Sorusu akla geldiğinde verilecek pek çok cevap vardır. Burada sizlerle, yüksek tansiyona iyi gelen uygulamaların, en etkili olanlarını paylaşacağız.
_ Tansiyon yükselmesi durumunda akla ilk gelen yöntem, limonlu su içmektir. Bir bardak suya birkaç damla limon sıkılıp içildiğinde, kısa süre içinde tansiyonun normale döndüğü görülecektir.
_ Uzmanlar, yüksek tansiyon hastalarının, bol lif içeren doğal sebze ve meyve tüketmelerini önermektedir. Ispanak, kabak, brokoli gibi sebzeler, ananas, şeftali, kavun, özellikle de muz ve çilek gibi meyveler, tansiyonu dengelemekte önemli besinler arasında yer alıyor.
_ Son zamanlarda yapılan araştırmalar sonucu, pancar suyunun, yüksek tansiyon üzerinde etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Bir bardak pancar suyu, içildikten bir saat kadar sonra, tansiyon değerlerinin normale dönmesini sağlayacaktır.
_ Az yağlı olmak şartıyla, süt ve süt ürünlerinin, günlük beslenme programına eklenmesi de yüksek tansiyon hastaları için faydalıdır.
_ Meyve suyu olarak, nar ve greyfurt suyu tüketilmesi, tansiyon yüksekliğini kısa sürede gidermektedir.

9 Ağustos 2019 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?