Cilt Kırışıklıkları İçin Doğal Yöntemler

Özellikle, orta yaş üstü bayanların korkulu rüyasıdır cilt kırışıklıkları. Önce göz kenarlarında ve dudakların üst kısımlarında ince çizgiler halinde oluşmaya başlar. Daha sonra, alında, yanaklarda, çene altı ve boyun bölgesinde, derinleşerek çoğalır. Cilt kırışıklıkları, doğal yaşam sürecinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Yaş ilerledikçe, vücut fonksiyonlarının yavaşlaması, hormon üretiminin azalması, hücre yenilenmelerinin yavaşlaması gibi durumlar, derinin yavaş yavaş kurumasına ve cilt sıkılığının azalmasına neden olur. Bunlardan başka, aşırı güneş ışınlarına maruz kalma, stres, yorgunluk, sigara ve sağlıksız makyaj ve kozmetik ürünlerinin kullanımı da, cilt kırışıklıklarına yol açabilir.
Cilt kırışıklıkları, düzenli ve uygun yöntemlerin kullanılmasıyla önlenebilen bir sorundur. Yaşlanma etkilerini azaltıcı ve kırışık önleyici özellik taşıyan pek çok kozmetik ürünü bulunmaktadır. Ancak, bu ürünler, maliyeti oldukça yüksek olmasından dolayı, çok az bir kesimin kullanabileceği türdendir.
Biz burada, cilt kırışıklıklarını önlemede etkili, maliyeti düşük ve evde kolaylıkla hazırlanabilecek doğal yöntemlerden bir kaçını sizlerle paylaşmak istiyoruz:


Bal Maskesi

Malzemeler:
5 çorba kaşığı bal
1 fincan limon suyu
1 çorba kaşığı badem yağı
2 yumurta akı
1 fincan süt
1 çorba kaşığı patates unu

Hazırlanışı:
Bal, limon suyu, badem yağı ve yumurta akları güzelce çırpılır. Krem kıvamına gelinceye kadar, süt ve patates unu eklenerek karıştırmaya devam edilir. Hazırlanan karışım, hafif ateşte beş dakika kadar pişirilip soğutulur. Bir gün buzdolabında bekletildikten sonra, kırışıklıkların oluştuğu bölgeye maske halinde uygulanır. Bir saat kadar bekletilip ılık suyla durulanır. Haftada üç gün düzenli olarak uygulandığında, kırışıklıkların azaldığı görülecektir.

Çilek Maskesi

Malzemeler:
1 avuç çilek
1 çorba kaşığı yulaf unu
1 yumurta sarısı
2 çorba kaşığı yoğurt
Birkaç damla sardunya yağı


Hazırlanışı:
Çilekler, çatalla güzelce ezilip yulaf unu azar azar eklenerek karıştırılır. Yumurta sarısı yoğurtla çırpılıp çileklerin üzerine eklenir. Yumuşak bir krem kıvamına gelene kadar sardunya yağı ilave edilir. İnce bir tabaka halinde cilde uygulanır. Yarım saat kadar bekletilip durulanır. Cildi besleyici ve kırışıklık önleyici etkiye sahip çilek maskesi, haftada 3 gün düzenli olarak uygulanmalıdır.


Sümbül Maskesi
Malzemeler:
2 avuç sümbül çiçeği
Yarım fincan zeytinyağı
1 çorba kaşığı limon suyu
1 yumurta
1 çorba kaşığı burçak unu


Hazırlanışı:
Sümbüllerin üzerine, bir bardak kaynar su dökülerek bir gün bekletilir. Süzülerek elde edilen suya, zeytinyağı, limon suyu ve yumurta eklenip güzelce çırpılır. Burçak unu azar azar ilave edilip krem kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. Elde edilen sümbül maskesi, kırışık bölgelere uygulanıp yarım saat bekletilir. Düzenli olarak uygulandığında, kırışıklıkların azalmasında etkili olduğu görülür.

31 Temmuz 2019 

Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?